Reklam
Gökhan Kökçak

Gökhan Kökçak

Hedefimizde bugün

Hedefimizde bugün

14 Eylül 2018 - 18:21

Merhabalar. Bundan böyle kısa gündeme dair yazılarımla sizlere ulaşmaya çalışacağım.

Geçtiğimiz hafta sonu Antalya’nın Alanya ilçesindeydim. Gazeteci arkadaşım İlker Ülker ile birlikte gittik. Alanya Gazeteciler Derneği Başkanı ve Yeni Alanya Gazetesi Sahibi Mehmet Ali Dim Bey bizleri misafir etti. Güzel bir etkinlik düzenlemişler. Türkiye’nin birçok ilinden gazeteciler geldi. Bol bol sohbet ettik. Programa Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’da katıldı. Gazeteciler son zamanda yaşanılan gazetelerin ekonomik sorunlarını ve çözüm önerilerini de Sayın Bakan’a ilettiler. Bakan Çavuşoğlu’da gazetecilerin dileklerine katıldığını ve yerel gazetelerin ne kadar önemli bulduğunu dile getirdi. Sağ olsun sanki Bakan değil, yıllardır arkadaşmışız gibi bizlere yakınlık gösterdi. Hatta Çanakkale’den geldiğimizi duyduğunda “Şehitler diyarı. Çok selam söyleyin Çanakkalelilere” diyerek yakın zamanda ziyaret etmek istediğini belirtti. Bizde tabii ki çok memnun olduk.

****

Tüm Türkiye’de gözlemlediğim yerel gazetelerin zor durumda olması. Tüm gazeteler ya küçülmeye ya da farklı sektörlere girmek istiyorlar. Nedeni ise gazete kâğıdı, kalıbı, boya gibi malzemelerin yurt dışından ithal edilmesi. Dolar ve Euro’nun artması sebebiyle maliyetlerin iki katına çıkması gazeteleri zor durumda bırakıyor. Bu yükseliş karşısında gazeteler, reklam ve ilan ücretlerine iki katı zam yapamıyorlar. Durum böyle olunca zararına iş yapılıyor. Gazetecilerin güzel tespitleri var. Basın İlan Kurumuna bildirilecek. Umarım düzenlemeler yapılır ve yerel gazetelerin devam etmesi sağlanır.

****

Dün Çanakkale’de bazı gazete patronları bir araya gelmişler. Yukarı da yazdığım konular görüşülmüş. Birliktelik mesajları verilmiş. Her şey çok güzel olacak denmiş. İnşallah güzel olur, temennim budur. Birlikteliğiniz daim olsun. Ancak ben ve bazı gazete sahipleri buraya davet edilmedik. Sanırım davet edilmeyenler bu oluşumun mimarına bazı maddelerde karşı duracakları içindir diye düşünüyorum. Sağlık olsun birliktelik iyidir. İyidir ama herkes olursa iyidir. Buna haftalık günlük gazete, dergi, internet medyası gibi tüm kuruluşlar içinde olursa güç ve birliktelik olur. Yoksa kendi aranızda çay kahve içmekten başka bir şey olmaz. Bakın Türkiye Gazeteciler Federasyonuna. Birbirlerine zıt düşseler bile yayınların durumu, ekonomik durum gibi hepimizi ilgilendiren konularda birliktelik sağlayabiliyorlar. Resim hakkında meslektaşlarıma bir parantez daha açayım “Aman dikkat edin.” Bu birliktelik *daş’dan alınan reklam paylaşımı gibi olmasın. Güzel olsun.

***

Siyaset canlanıyor. Tatildir, toplantıdır derken şehrimden uzak kaldım. AK Parti’den CHP’den MHP’den İYİ Parti’den birçok konu ve durumlar geliyor. Bunları zaman zaman okuyucularımla paylaşacağım. Şu aralar konuşulan kentte yapılan anket konusu. Birbirinden değişik anketler, birbirinden ilginç sorular. Bu anketleri kim yaptırıyor soruyoruz, kimse yaptırmıyor. Kimse de hedefe girmek istemiyor. Hayırlısı ama Çanakkale’de hiçbir anketin doğruya yakın olduğunu bu zamana kadar görmedim. Ankete para harcayan her zaman ankette üstte çıkmıştır. Seçimde oluşan sonucu gördüğünde ise yanıldığını anlamıştır. Çanakkale’de anket oluşumu hakkında yerel çalışmalar var. Yerel firmalar ile yapılacak çalışmanın daha doğru ve tarafsız olacağı kanısındayım. En son mesajla gönderilen ankette kim olmalı sorusuna herkes kendi ismini vermişti. Yaşanılan bu duruma oldukça gülmüştük. Yarın görüşmek üzere…..

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum