Reklam
Alper Şener

Alper Şener


Covid 19 günlükleri

18 Ekim 2020 - 18:07

“Gelen Sorulara Cevaplar”
1.Çin bu işi nasıl çözdü?
ÇOK sıkı tedbirler ile, hatta pozitif kişilere gerekli durumda ev hapsi ile...Tartışılır ama-Özgürlük mü? Salgın kontrolü mü? Diye bir an bile düşünmedi.
2.İlaçların hepsi etkisiz mi?
Çalışmalarda ağırlıkla bakılan konu- ölümü önleme+solunum cihazına bağlanma+hastanede yatış süresi olduğu için BEKLENEN etki yok, AMA bu tamamen etkisiz demek değil. Zaten istenilen TEDAVİ EDİCİ etki çoğu viral hastalıkta çok zor elde ediyoruz.
3.Hidroksiklorokin kullanımı neden hala devam ediyor?
Aslında sadece bizde değil, tüm dünyada devam ediyor ( teknik olarak) - ÇALIŞMALAR içinde...Bizde ise rutin öneri var( Rehberde)...Bence kullanım zamanı ve hasta grubu kısıtlanmalı- erken dönem değil; tedavide sitokin fırtınası dediğimiz geç evrede etkisi olabilir...
4.Tekrar hastalananlar da tablo nasıl ilerliyor? Bu hastalığı geçirmek ile korunma sağlanmıyor mu?
Genelde ağır seyrediyor. Bağışık yanıttan çok burada ACE-2 reseptör duyarlılığı ve karşılaşılan virüs yükü ile ilişkisi TARTIŞMA konusu...Her oluşan antikor koruma potansiyeline sahip değildir...
5.Kalıcı hasar bırakıyor mu?
Evet. Akciğerde ve kalpte sertleşme(fibrozis) en sık bildirilen OLASI KALICI hasarlar...
6.Aşı yeterince koruma sağlayacak mı?
Grip aşısındaki koruyucu antikor oluşturma potansiyelinin üstüne çıkacağını SANIYORUM. Çünkü bu etkiyi arttırmaya yönelik yeni yöntemler deneniyor. Ama zayıflatılmış virüs aşılarında ( Çin ve Rus) MUCİZEVİ sonuç beklememek lazım...Bunlarda koruyucuk %60’ın üstüne çıkmayacaktır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum