Reklam
Alper Şener

Alper Şener


Chiplenelim mi?

07 Aralık 2020 - 20:19

1. Faz 3 aşamasından sonra onay aşamasına gelmiş Aşıların hepsi güvenlik aşamalarını geçmiştir. Bu Aşıların hepsinde hedef aynıdır; Korona virüs Spike protein RBD bölgesi ile birlikte kişiye verilmesi ve buna karşı T hücresel ve Ig G nAb oluşturmaktır,
2. DNA aşıları, bir plazmid aracılı Virüsün Spike proteini genomu hücreye verilir ve bağışık yanıt olur. Burda aşılamada elektroporasyon denilen özel bir yöntem kullanılır( aslında elektrik stimulus),
3. mRNA ( Pfizer- Biontech, Moderna); Spike protein (S1 ve S2 )m RNAsı lipid bir nanopartikül içinde hücreye girer- çözünür. Tüm olay sitoplazmada olur,
4. Vektör aşılar ( replike olan ve olmayan); Adenovirüs kullanılır. Şempanze ( Oxford-Astra Zeneca) veya insan kökenli ( Jahnsen) + Spike protein içeren veya sadece vektör Adenovirüs içeren ( Gamalenya) olabilir. Rusya’nın bu arada bu teknolojide iki farklı aşısı var- hatta Astra Zeneca ile birleştirmeyi planlıyorlar.
5. VLP aşılar; burda Spike proteinine benzer yapılar ama köken tamamen farklıdır; bitki, böcek, maya ...olabilir
6. Viral subunit aşılar; NOVOVAX...rekombinant Spike proteini + M1 adjuvan matriks proteini+ LNP.
7. Ölü-İnaktif virüs aşıları; Çin aşısı...tüm virüsü içerir. Spike, Matriks, nükleokapsid...tüm antijenik yapı vardır.
-Bunlar içerisinde bağışık yanıt oluşturmada en etkili m RNA ve DNA aşıları...en az etkilisi ölü virüs aşıları. ANCAK yan etki ve bilinmeyen etkide de tam tersi bir durum var!
-Antikor oluşturma açısından aralarında ciddi bir fark yok! Burada asıl farkı koruyuculuk belirleyecek...Buda iki faktöre bağlı; aşının yaygın yapılmasına ve hastalığın görülme sıklığına! Yani ne kadar çok kişiyi aşılarsanız, koruyuculuk o kadar yüksek çıkar!
-Tüm dünya farklı aşı tiplerinden sipariş verdi, çünkü hangisinin koruyuculuğu kendi toplumlarımda Yüksek çıkacak bilmiyorlar... Bizde öyle yapmalıyız!
-Siparişte geç mi? Kaldık! HAYIR. Çünkü daha yolda bir sürü farklı aşı var! Ayrıca Türkiye’nin yukarıdaki tüm segmentlerde yürüyen Aşı çalışmaları var! Salgınla mücadele de aşı önemli ama bitirecek tek şey değil!

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum