Reklam
Reklam

Uluslararası Troia Festivali sona erdi

Çanakkale Belediyesi’nin düzenlediği 55. Uluslararası Troia Festivali beş gün boyunca, konserden sergiye, tiyatrodan söyleşiye kentin pek çok noktasında 7’den 70’e binlerce vatandaş ile buluştu. Büyük beğeni alan festivalin etkinlikleri Dany Brillant ve Rubato’nun konserleriyle son buldu.

Uluslararası Troia Festivali sona erdi
15 Ağustos 2018 - 12:42

Uluslararası Troia Festivali, bu sene de birbirinden renkli etkinliklere sahne oldu. Çanakkale Belediyesi’nin talebiyle dünyaca ünlü piyanist Fazıl Say’ın bestelediği ‘Truva Sonatı’ ile Tevfik Akbaşlı tarafından bestelenen, Homeros’un İlyada Destanı ışığında Işık Noyan librettosu ile hazırlanan Aytaç Manizade yönetimindeki Troia Efsanesi Operası başta olmak üzere Çanakkale’den Eleni Karaindrou, Erol Evgin, Mehmet Erdem, Resul Dizdar, Dina Ensemble geçti. Ayrıca, Fecri Polat, Haluk Şahin, Levent Üzümcü ve Ataol Behramoğlu söyleşileriyle festivale renk katarken, “Damadım Olur musun?”, “Toros Canavarı” ve “Anlatılan Senin Hikayendir” isimli tiyatro oyunları vatandaşlarla buluştu. Bunun yanı sıra “55.Uluslararası Troia Festivali Afiş Tasarım Yarışması Eserleri Sergisi” Prof. Dr. Türkan Saylan Sosyal Tesislerinde, Seramik Ustası İsmail Bütün ve kursiyerlerinin “Çanakkale’den Troia”ya isimli Seramik Sergisi Devlet Güzel Sanatlar Galerisinde, “Troia Seramikleri” Sergisi Çanakkale Kent Müzesi ve Arşivinde, Doç. Seyhan Yılmaz’ın “Troia’da Ağaçlar” isimli Seramik Sergisi Çanakkale Seramik Müzesi’nde, Zeynep Gümrük’ün “Doğadan Denemeler” isimli Seramik Sergisi Yazar ve Sanatçı Evi’nde, Çanakkale Belediyesi Çocuk Kültür Evi’nin  “Çocukların Gözünden Troia Masalları” isimli sergisi Korfmann Kütüphanesi’nde, 7. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması – “Kırkyamanın Dilinden Troia Destanı” Sergisi Akol Otel’de sanatseverler ile buluştu. Festivalle özdeşleşen Homeros Bilim Kültür ve Sanat Ödülü ise bu sene Prof. Dr. Haluk Şahin’e takdim edildi.

Dany Brillant’dan muhteşem konser…

55. Uluslararası Troia Festivali’nin son performanslarından biri “Big Band” müziğinin Fransız temsilcilerinden Dany Brillant oldu. Çimenlik Kalesi’nde sahne alan Brillant, muhteşem şovuyla vatandaşlardan büyük alkış aldı. Şarkılarıyla geceye renk katan Brillant ve orkestrası, sıcak ve samimi tavırlarıyla herkesin gönlünü kazandı. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan başta olmak üzere konsere katılan vatandaşlar Dany Brillant’ın şarkılarına danslarla eşlik etti. Son derece keyifli geçen konser sonunda Başkan Gökhan, Brillant ve orkestrasına teşekkürlerini sunarak, çiçek ve geleneksel Çanakkale seramiği takdim etti.

Özgürlük Parkı’nda da Rubato rüzgarı esti…

Festivalin son gün etkinlikleri kapsamında Rubato da Özgürlük Parkı’nda sahne aldı. Konser alanını dolduran çok sayıda vatandaş Rubato’nun sevilen parçalarına hep birlikte eşlik ederek keyifli bir akşam yaşadı. Konser sonunda Belediye Meclis Üyesi Hüseyin Koç, ekibe teşekkür ederek çiçek ve geleneksel Çanakkale seramiği takdim etti.

Yeni Kordon’da da Yörem Saz Grubu sahne aldı

Festivalin alternatif etkinliklerinden biri de Yeni Kordon’da gerçekleşti. Burada sahne alan Yörem Saz Grubu, Yeni Kordon’daki vatandaşlara keyifli ve müzik dolu bir akşam yaşattı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum