Reklam
Reklam

Troia Festivali'nde Şahin'e ödül

Çanakkale Belediyesi tarafından düzenlenen 55. Uluslararası Troia Festivali'nde; Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü Prof. Dr. Haluk Şahin’e takdim edildi.

Troia Festivali'nde Şahin'e ödül
11 Ağustos 2018 - 14:32

Çanakkale Belediyesi’nin 55.’sini düzenlediği Uluslararası Troia Festivali'nin resmi açılış töreni, her yıl olduğu gibi bu yıl da Troya Ören Yeri'nde gerçekleşti. Törene, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP Çanakkale Milletvekilleri Av. Muharrem Erkek ile Özgür Ceylan, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi (ÇOMÜ) Öğretim Üyesi ve Troya Kazıları Başkanı Prof. Dr. Rüstem Aslan ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Homeros Bilim, Kültür ve Sanat Ödülü’nü Prof. Dr. Haluk Şahin’e takdim ederken, 55. Uluslararası Troia Afiş Yarışması'nda dereceye girenlere de ödülleri verildi.

“Troia'ya ait olan Troia'da kalmalıdır”

Törende konuşan Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Biz bugün Korfmann'ın büyük emek verdiği, UNESCO'nun Dünya Mirası kabul ettiği Troia'dayız. Vakitlerden de 2018 Troia Yılı'ndayız. Bu antik kent sadece Çanakkale'nin değil, ülkemizin, hatta dünyanın gözbebeği. Zamanlar üstü bir değer ve tüm insanlığa ait bir hazine. Maziden kalmış ve atiye nakledilecek bir kadim ve bir büyük medeniyet. 2018 Troia Yılı işte bu yücelikler buluşması için eşsiz bir fırsat. Tozlarından arındırılan bu birikim, 2018 Troia Yılıyla daha da ışıldıyor. Bu göz kamaştırıcı güzellik, özellikle UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'nde yer alan Troia'dan çıkarılan arkeolojik eserlerin sergileneceği Troia Müzesinin 2018 yılında açılacak olması ile daha bir anlamlı. Her zaman söylediğim bir hususu bu vesilesiyle tekrarlamak isterim ki o da; 'Troia'ya ait olan Troia'da kalmalıdır. 'Troia'nın kayıp hazineleri ait olduğu yere, Troia'ya iade edilmelidir. Bununla birlikte Homeros'un İlyadası 7'den 70'e herkesçe okunmalıdır. 2018 Troia Yılı'nın; bir Anadolu Medeniyeti olan Troia'ya ve tüm Anadolu'ya büyük zenginlikler sunmasını ve Troia'nın dünya çapında kültürel bir cazibe merkezi olmasını diliyorum” dedi. Yapılan konuşmanın ardından tören 'Homeros Okumaları' etkinliğiyle sona erdi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum