Reklam

Toprak dede sevgiyle anılıyor

Tam bir yıl önce vefat eden TEMA vakfının kurucusu Hayrettin Karaca ölüm yıl dönümünde sosyal medya üzerinden sevgiyle anıldı.

Toprak dede sevgiyle anılıyor
20 Ocak 2021 - 11:11
'Toprak dede' diye bilinen Hayrettin Karaca 97 yaşında yaşamını kaybetti. TEMA Vakfı'nın kurucusu olan Hayrettin Karaca Birleşmiş Milletler (BM) tarafından da 'Orman Kahramanı' unvanına da layık görülen bir isimdi.
Kurduğu Türkiye’nin ilk özel arboretumu, dünyanın her yerindeki botanikçiler tarafından bilinmektedir. 14.000 türü barındıran arboretum aynı zamanda ülkenin tehlikedeki türleri için bir gen koruma merkezidir. Hannover Üniversitesi'nden ekoloji profesörü Franz H. Meyer, Hayrettin Karaca'dan "Şimdiye kadar hiç böylesine kişisel çıkar gütmeden, kendini insanlığın yararına çalışmaya adamış birine rastlamadım." diye bahsetmektedir.
Kurucusu olduğu TEMA vakfı sosyal medya hesabından “Bu kalp seni unutur mu? Aşıladığın fikir büyümeye, umut yeşertmeye devam edecek. Yolunda yürümekten asla vazgeçmeyeceğiz. Hayrettin Karaca'yı saygı ve özlemle anıyoruz.” paylaşımında bulundu.
Çanakkale belediye başkanı Ülgür Gökhan da sosyal medya üzerinden Toprak dedemizi andı:
“Toplumda çevre bilincinin yerleşmesine öncülük eden, ömrünü çocuklarımızın daha yeşil bir ülkede   yaşamasına adayan; ağaç için, toprak için mücadele eden TEMA Vakfı'nın kurucusu ve Onursal Başkanı "Toprak Dede" HayrettinKaraca’yı vefatının 1. yılında saygı ve rahmetle anıyorum.”

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum