Reklam

Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi

Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi kapsamında Çanakkale’de belirlenen mesleki ve teknik anadolu liselerinde çalışmalar tüm hızıyla devam ediyor.

Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi
05 Nisan 2021 - 15:02
Zorlu salgın sürecinde mesleki ve teknik anadolu liselerinin başarılarından yola çıkarak, mesleki eğitimde son yıllarda yaşanan iyileşmeyi tüm meslek okullarımızda yaygınlaştırmak ve mesleki eğitimin kalitesini artırmak amacıyla Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından "Mesleki Eğitimde 1000 Okul Projesi" başlatıldı. 5 ayrı tema halinde düzenlenen bu özel projede Çanakkale’de Bayramiç Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Biga Ayşe Doğan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Çan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Gelibolu Armatör Yakup Aksoy Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, Lapseki İçdaş-ÇİB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve İMKB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde çalışmalar hızla uygulanmaya başlandı.
Proje kapsamında belirlenen 6 okulda büyük onarım planlaması yapılmış olup iyileşme sağlamak için okulların ihtiyaçları belirlendi. Müdürlük koordinatörlüğünde proje kapsamında sürecin işbirliği içerisinde ilerlemesi için ilde belirlenen 6 okulun müdürleri ve BİLSEM müdürünün katılımıyla toplantı gerçekleştirildi. Çanakkale’deki mesleki ve teknik anadolu liseleri rehber öğretmen/psikolojik danışmanları ile projenin eşgüdüm içinde yürütülmesi için çevrim içi platformda Çanakkale Rehberlik ve Araştırma Merkezi tarafından toplantı düzenlendi. İl Millî Eğitim Müdürlüğü bünyesinde proje ile ilgili çalışmalar Mesleki ve Teknik Eğitim Şubesi koordinatörlüğünde Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Şubesi, Hayat Boyu Öğrenme Şubesi, Strateji Geliştirme Şubesi, Özel Eğitim ve Rehberlik Şubesi ile Ölçme ve Değerlendirme Şubesi iş birliğiyle çok kapsamlı bir biçimde ilerlediği belirtildi.
Bakanlık tarafından proje için belirlenen okulların yönetici ve öğretmenlerine 28 Ocak 2021 tarihinde "Mutlu Birey Yetiştirmek", yönetici ve rehber öğretmen/psikolojik danışmanlara 2 Mart 2021 tarihinde "Çocuk Ergen Psikolojisi" konularında çevrim içi platformlarda eğitimler düzenlendi.
Yönetici ve Öğretmenlerin Desteklenmesi kapsamında okulların yönetici ile öğretmenlerine proje farkındalığını artırmak ve bilgilendirmek, kişisel gelişim ve liderlik, proje verimliliğini artırmaya yönelik iş başı ve mesleki gelişim konularında eğitimler düzenlenerek; bu eğitimlere 26 yönetici, 408 öğretmenin katılımı sağlandı.
Eğitim Ortamlarının İyileştirilmesi kapsamında Gelibolu Armatör Yakup Aksoy MTAL, Biga Ayşe Doğan MTAL ve Gelibolu Armatör Yakup Aksoy MTAL'ye Z-Kütüphane kurulumu yapılmıştır. Bayramiç MTAL, Çan MTAL ve Gelibolu Armatör Yakup Aksoy MTAL'nin kütüphaneleri zenginleştirildi.
Temel Beceri Eğitimi ve Kişisel Gelişim Desteği kapsamında Türkçe, Matematik, Fen ve Okuryazarlık alanlarında destek eğitim programları hayata geçirilerek toplamda 745 öğrencinin bu programlara katılım sağlandı.
Öğrenci Velilerine Yönelik Destekler kapsamında okullarda eğitim öğretim gören öğrenci velilerinin her yönüyle gelişimlerine katkı sağlamak amacıyla Çanakkale’de çalışmalar başlatıldı.  "Meslek Liseleri Ailelerle Buluşuyor" etkinliği bünyesinde toplam 20 öğrenci 6 aile ziyaret edildi. Ortaokul mezunu veliler bu doğrultuda ihtiyaçları olan eğitimleri alabilmeleri için Halk Eğitimi Merkezlerine yönlendirildi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum