Güneşhan; "CHP'nin oyu Çanakkale merkezde %44-AKP'nin oyu ise %27'dir"

CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, 24 Haziran tarihinde yapılan Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel seçim sonuçlarını değerlendirdi. Güneşhan; “Çanakkale belediye başkanlığı seçimlerinin en büyük favorisinin yine açık ara CHP’dir. CHP’nin oyu Çanakkale merkezde %44-AKP’nin oyu ise %27’dir” dedi.

Güneşhan; "CHP'nin oyu Çanakkale merkezde %44-AKP'nin oyu ise %27'dir"
02 Temmuz 2018 - 15:19 - Güncelleme: 02 Temmuz 2018 - 15:20

Seçimler sonucunda milletvekili seçilen Bülent Turan, Jülide İskenderoğlu, Muharrem Erkek ve Özgür Ceylan’ı tebrik ederek başarılar dileyen CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan; “Bugün aydınlığın karanlığa, sevginin nefrete yenildiği günlerden birisi, Bundan 25 yıl önce, gözü dönmüş bir güruh bize kötülüğün sıradanlığını bir kez daha gösterdi. 2 Temmuz 1993’te memleketin orta yerinde 35 kişi yakılarak katledildi. Adalet beklenen her sene, bir kez daha kapandı kapılar yüzümüze ve bir kez daha yapanın yanında kaldı. Sivas katliamında yaşamlarını yitiren 33 ü aydın 35 insanı, canları bir kez daha rahmet ve saygıyla anıyoruz. 24 Haziran 2018 Pazar günü sandığa giderek Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekilliği Genel seçimi için, ülkemizin ve demokrasimizin kaderini belirleyecek, bizlerin şimdiki ve gelecekteki yaşamını derinden etkileyecek bir seçim için hep beraber sandık başına gidip oylarımızı kullandık. Öncelikle demokrasiye olan inançlarından dolayı %86 gibi son derece yüksek bir oy oranı ile toplamda 51.188.000 oy kullanan tüm yurttaşlarımıza ve vatandaşlarımıza çok çok teşekkür ediyorum. Yine Çanakkale’de % 91.21 oy oranı ile toplamda 371.045 oy kullanan tüm hemşerilerimizi ve Çanakkaleli seçmenlerimizi de yürekten kutluyorum. Bu seçimler sonucunda milletvekili seçilen başta Genel Başkan Yardımcımız Muharrem Erkek, Özgür Ceylan, Bülent Turan ve Jülide İskenderoğlu’nu kütlüyor ve başarılar diliyorum” dedi.

“İki konunun yakın takipçisi olacağız”

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak Çanakkale için çok önemli olan iki konunun yakın takipçisi olacağız” diyen Güneşhan; “Bunlardan birincisi yabancılara konut satışı, ikincisi ise yatırımlara teşvikde öncelikli bölgeler kapsamında Çanakkale’nin ikinci bölgeden üçüncü veya dördüncü bölgeye alınması ile ilgili olarak bu konuları yakından takip edeceğiz” şeklinde konuştu.

“Adaletsiz ve anti demokratik bir seçim olmuştur”

Oyların sayılmasından sonuçların ilan edilişine kadar herşeyiyle adaletsiz ve anti demokratik bir seçim olduğunu ifade eden Güneşhan; “Bu seçim ilan edildiğinden oyların kullanılmasına kadar, oyların sayılmasından sonuçların ilan edilişine kadar herşeyiyle adaletsiz ve anti demokratik bir seçim olmuştur. Öncelikle seçimler OHAL şartları altında yapılmıştır. Bugün dünyada artık melez demokrasilerde bile OHAL şartlarında seçim yapılmamaktadır. Devletin tüm olanakları bir siyasi anlayış ve AKP için sonuna kadar kullanılmıştır. Görsel yazılı ve internet medyasının tamamı sadece tek taraflı, yani AKP için yayın ve haber yaparak halkın doğru ve gerçek bilgi sahibi olmasını engellemiştir. Son referandum ile hepimizin bildiği gibi Türkiye’de sahip olduğumuz 143 yıllık parlamenter sistem sona ermiştir” diye konuştu.

“Toplumsal barışımız tehlike altındadır”

Güneşhan sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Parlamenter, Demokratik Laik, Hukuk Cumhuriyeti rejiminden, Cumhuriyet hükümet sistemine geçilmiştir. Uygulamaya giren yeni sistem ile tüm yetkiler, Yürütme, Yasama, Yargı ve 4. Güç kabul edilen Medya tek bir kişinin elinde toplanmıştır. Bu ülkemiz için çok ciddi bir tehlike oluşturmaktadır. Türkiye için başlı başına bir beka sorunudur. Türkiye için büyük bir tehlike olmaya devam edecek ve bunun bedelini hep beraber ödeyeceğiz. Türkiye demokratik değerlerle bağını koparmıştır. Toplumsal barışımız tehlike altındadır. Cumhuriyet Halk Partisi olarak durum ne olursa olsun mücadelemiz bu ülkeye gerçek demokrasi gelinceye kadar devam edecektir. Halkımızla bütünleşeceğiz ve halkımızla buluşmaya devam edeceğiz.” 

“Öncelikli görev alanımız Çanakkale”

“Seçim sonuçlarına gelince ilk defa hem Cumhurbaşkanlığı seçimi hem de Genel seçimleri bir arada yaptık” diyen Güneşhan; “Bizim öncelikli görev alanımız Çanakkale. Buna göre Çanakkale’de Muharrem İnce toplamda % 43,79 oranında oy almıştır. MHP’nin de desteklediği ile Recep Tayyip Erdoğan ise oyların %41.93 oranında oy almıştır. 2014 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ise %51 oy alan Recep Tayyip Erdoğan Çanakkale’de oy kaybına uğramıştır yani Çanakkale’de Muharrem İnce birinci olarak çıkmış ve halkımız Muharrem İnce’yi Cumhurbaşkanı olarak görmek istemiştir. Genel seçimlerde ise partiler seçimlere ayrı ayrı girmemişlerdir. Millet ve Cumhur ittifakı adı altında seçimlere girmişlerdir. Millet ittifakını CHP, İYİ parti ve SP oluşturmuş olup toplamda 190.000 oy almıştır. AKP ve MHP’den oluşan Cumhur ittifakı ise 160.000 oy almıştır. Milletvekili dağılımı ise Millet ittifakı iki, Cumhur ittifakı iki milletvekili olarak paylaşılmıştır” şeklinde konuştu.

“Yerel seçimlere en iyi şekilde hazırlanacağız”

CHP olarak yerel seçimlere en iyi şekilde hazırlanacaklarını kaydeden Güneşhan; “Cumhuriyet halk parti olarak biz seçim sonuçlarını kendi içimizde detaylı ve ayrıntılı bir şekilde değerlendireceğiz. Mart 2019’da yapılacak olan yerel seçimlere de en iyi şekilde hazırlanacağız. Bu seçim sonuçları da açıkça gösteriyor ki Çanakkale belediye başkanlığı seçimlerinin en büyük favorisinin yine açık ara CHP’dir. CHP’nin oyu Çanakkale merkezde %44-AKP’nin oyu ise %27’dir. Bu seçim sürecince canla başla çalışan tüm örgütlerimize, gençlik ve kadın kollarımıza, sandıkların güvenliği için 18 saat sandık başında kalıp sandık güvenliğini sağlayan, Sandık görevlilerimize ve Müşahitlerimize, güvenliğimizi sağlayan emniyet mensuplarımıza, sandık seçim kurullarında görev yapan tüm görevli arkadaşlarımıza, tarafsız yayın yapan tüm basın mensuplarımıza çok çok teşekkür ediyorum” dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum