Reklam

Türkiye'nin kuraklığı dünya basınında

Türkiye'deki susuzluk tehlikesi, dünya medyasının da dikkatini çekti. Dünyanın önde gelen pek çok yayın organında, Türkiye'nin dört bir yanındaki büyük şehirlerde önümüzdeki birkaç ay içinde susuzluk tehlikesi yaşanacağına dair haberler yer aldı.

Türkiye'nin kuraklığı dünya basınında
18 Ocak 2021 - 13:39
Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerinden derlenen bilgilere göre, Türkiye'de 1971'den beri en yüksek ortalama sıcaklık 2010 Aralık ayında kaydedilirken, bu ölçümlere göre 2020 yılının aralık ayında 50 yılın en yüksek 6'ncı aralık ayı yaşandı. Havanın mevsim normallerinin üzerinde seyretmesiyle de barajlarda doluluk oranı son 10 yılın en düşük seviyesine düştü.

Kuraklık kapıda!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün son haritası Türkiye'nin şiddetli kuraklık riskiyle karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Geçen yıla oranla yağışlar yüzde 53 düştü. Meteorolojik kuraklık Türkiye'de kuru tarım alanlarında verim kaybına neden oluyor. Önümüzdeki aylarda yer altı suları ile nehirlerde debi düşüşü dolayısıyla hidrolojik kuraklık riski de var.

Kuraklık riskiyle yüzyüze kalan Türkiye, yabancı basının gündeminde yer aldı.

İngiliz The Guardian, "Türkiye 1980'lerden beri nüfus artışı, endüstrileşme, şehirleşme ve küresel iklim değişimi sebebiyle pek çok kez kuraklıkla karşı karşıya kaldı" yorumunu yaptı. Gazete, düşük yağış seviyesinin 17 milyonluk İstanbul’un suyunun bitmeye yakın olduğunu yazarken Ankara Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın da bu ayın başında şehrin 110 günlük su rezervi kaldığına dair açıklamalarını hatırlattı. İngiliz Daily Mail gazetesi ise, "İstanbul'da su 45 günde tükenecek" başlığını attı ve ekledi: "Türkiye, ülke genelinde kuruyan barajlarla 10 yılın en kötü kuraklığını yaşıyor." yorumunu yaptı.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum