Truva Suluma Birliği yeni binasına kavuştu
Reklam
Reklam

Truva Suluma Birliği yeni binasına kavuştu

Truva Sulama Birliği’nin yeni hizmet binası düzenlenen tören ile açıldı.

Truva Suluma Birliği yeni binasına kavuştu

Truva Sulama Birliği’nin yeni hizmet binası düzenlenen tören ile açıldı.

Truva Suluma Birliği yeni binasına kavuştu
05 Mayıs 2018 - 19:11 - Güncelleme: 05 Mayıs 2018 - 21:39

Çıplak köyünde gerçekleştirilen törene AK Parti eski Çanakkale Milletvekili ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, CHP Çanakkale İl Başkanı İsmet Güneşhan, siyasiler, bürokratlar ve çok sayıda vatandaş katıldı. Törende önce mehteran takımı gösterilerini sundu.

Törende konuşan Truva Sulama Birliği Başkanı İlhan Ulus, birliğin çalışmaları hakkında bilgiler verdi. Başkan Ulus, “Birliğimiz 2003 yılında kurulmuş olup Bayramiç Barajı sulama sahasında 34 bin arazinin sulamasını yapan bir birlik olup bugün itibariyle 15 yıllık geçmişiyle her gün kendini yenileyen bir birliktir. Bayramiç barajı sulama sahasına baktığımızda Bayramiç Ezine ovaları Truva Sulama Birliği Pınar Sulama birliği ile birlikte kardeş olmaktayız. 34 nin dönüm arazi içinde geldiğimiz noktada geçen yıl 32 bin 800 arazinin sulamasını gerçekleştirmiş bulunmaktayız. Sulama oranında ise %96 gibi bir orana sahibiz. Hasılat oranına baktığımızda %90 gibi Türkiye’nin en iyi sulama oranına sahip olan bir birliğimiz. Bu gün açılışını yapacağımız yeni sulama birliği binası ve yeni aldığımız araçlar ve makine ekipmanlarımızı da almış bulunmaktayız. Bundan sonra çiftçimize daha iyi hizmet verme adına yol almış bulunmaktayız” dedi.

AK Parti eski Çanakkale Milletvekili ve Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakan Yardımcısı Mehmet Daniş, ise bölgenin önemine değindi. Daniş, “Türkiye olarak bizim toprak varlığımıza baktığımızda dünyada çok iddialı toprakları olan çok su kaynakları bulunan bir ülke değiliz. Ama herşeye rağmen Avrupa Tarımsal Gayrisafi anlamında birinciyiz biz. Dünyanın da bazı yıllar 7. Bazı yıllar 8. Tarımsal hasılayı üreten ülkeyiz. Gerçekten de üretmeyi seven verimli üreten üreticimiz var. Şunu ifitaharla gurula ifade edebilir ki, Türkiye’de de en verimli üretimi yapan illerin başında geliyor Çanakkale olarak. Çanakkale’de 114 bin dekar sulanabilir alanımız var 330 bin dekarlık tarım arazimizin içerisinde. Bu gün bunun 34 bin dekarını kapsayan Truva Birliğinin açılış törenindeyiz. Yani Çanakkale’nin 3 de 1’ini Truva Sulama Birliği yönetiyor. Burada üretilen ürünlere baktığımızda başta mısır olmak üzere, sebze de üretiyoruz, meyve de üretiyoruz, yem bitkisi de üretiyoruz, hayvancılıkta yapıyoruz.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Truva Sulama Birliği’ne yeni alınan araçlar incelenerek, Birliğin yeni hizmet binası kurdelesinin kesilmesiyle program sona erdi.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kurtulmuş;
Kurtulmuş; "Troya defterini yeni açıyoruz"
AK Parti adaylarını tanıttı
AK Parti adaylarını tanıttı