Reklam

Muhtarlar Evi hizmete girdi

Çanakkale Belediyesi Muhtarlar Evi düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Muhtarlar Evi hizmete girdi
26 Ekim 2018 - 17:02 - Güncelleme: 26 Ekim 2018 - 17:09
Muhtarlar Evi açılış törenine CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek, Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, Belediye Meclis Üyeleri, Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir, muhtarlar başta olmak üzere çok sayıda davetli katıldı. Törende konuşan Çanakkale Merkez Muhtarlar Derneği Başkanı ve Özbek Köyü Muhtarı Halil Balıkçı; “1976 yılında kurulan derneğimiz bugün 52 köy ve 11 mahalle muhtarı önderliğinde amacına hizmet etmeye devam ediyor. Bugün ise burada hepimiz için Belediyemizle birlikte kullanacağımız, toplantılarımızı yapacağımız muhtarlar evini hizmete açıyoruz. İlimiz genelinde tüm muhtarlara kapımız açıktır. Bu süreçte desteğini esirgemeyen Belediye Başkanımız Sayın Ülgür Gökhan'a da teşekkür ediyorum” dedi.
Köy ve kent arasındaki işbirliği ileri seviyede olmalı
Belediye Başkanı Ülgür Gökhan ise yaptığı konuşmada; “Muhtarlık çok önemli. Muhtarlık en küçük yerel yönetim birimi ama en zor yönetim birimi. Muhtarın elemanı yok, mimarı, mühendisi yok ama birçok sorumluluğu var. Yetkisi var ama yeteri kadar donanımı yok. Onun için yerel yönetimler ile iş birliği içerisinde olmaları esastır. Biz de onlara bu bağlamda destek olmaya çalışıyoruz. Bazen niye köylere hizmet veriyorsun diye soruyorlar. Köylere destek vermemek mümkün değil. Sonuç itibari ile köy dediğin kent ile ilintili olan bir yerleşim. Köy yerleşimi uzayda değil, o da burada. Oradan insanlar eğitim, ticaret için kente geliyorlar. Yani köy, çok önemli bir yerel yönetim birimi, fakat olanakları itibari ile çok zayıf bir birim. Doğru düzgün altyapıları yok. Tam tersine köylerimizin iyi bir noktaya gelmesi lazım. Oradaki gençlerin kentlere akın etmemesi için köylerimizin yaşanabilir hale getirilmesi gerekir. Köy ile kentin arasındaki iş birliğinin de daha ileri seviyede olması gerektiğini düşünüyorum. Özellikle kent yerel yönetimlerinin köy yerel yönetimleri ile daha yakın işbirliği içerisinde olmalarında büyük fayda var. Nitekim Çanakkale Belediyemizin de Muhtarlık İşleri birimi var. Bunun daha da ileri seviyelere ulaşması gerektiğini düşünüyorum. Burada, bu binada daha çok iş birliği içerisinde olacağız. Binamızda bir toplantı salonu var ve burada birlikte etkinlikler yaparak daha çok işbirliği içerisinde olacağız. Muhtarlar bir araya geldiklerinde, bizi çağırdıklarında daha rahat onların dertlerini dinleyip, topluca çözüm önerilerini konuşabilme şansımız olacak” diye konuştu.
Başkan Gökhan’ın ardından bir konuşma yapan CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Çanakkale Milletvekili Muharrem Erkek ise; “Burada oldukça faydalı çalışmalar yürütüleceğine inancımız tam. Uzun zamandır gündemde olan bir konuydu. Ve nihayetinde Çanakkale'ye böyle güzel bir mekan kazandırıldı. Bu konuda emeği geçen belediye başkanımıza çok teşekkür ediyoruz. Böyle bir projenin hayata geçmesinden son derece memnunuz” diye konuştu. Açılış konuşmalarının ardından açılışı temsilen kurdele kesimi gerçekleştirilirken, konuklar Çanakkale Belediyesi Muhtarlar Evi’ni gezerek bilgi aldı. Tören, toplu hatıra fotoğrafı çekilmesi ile son buldu.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum