Reklam

ISO 500 listesine giren firmalarımızı kutluyoruz

İstanbul Sanayi Odası’nın her yıl geleneksel açıkladığı “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu” araştırmasının 2020 sonuçları belli oldu.

ISO 500 listesine giren firmalarımızı kutluyoruz
27 Mayıs 2021 - 17:13
İstanbul Sanayi Odasının hazırladığı “Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu 2020 Araştırması”na göre Türkiye Petrol Rafinerileri A.Ş.(TÜPRAŞ), üretimden satışlarda 58,6 milyar lirayla en büyük sanayi kuruluşu oldu. Ford Otomotiv ikinci, Oyak-Renault Otomobil Fabrikaları ise üçüncü oldu.
Sonuçlara göre Firma sayısını artıran iller Çanakkale, Düzce, Eskişehir, Giresun, Kırklareli ve Ordu oldu.
Ayrıca, kamudan da 9 firma listede yer aldı. Bunlar firmalar sırasıyla, EÜAŞ, Eti Maden, TPAO, Türkiye Şeker Fabrikaları AŞ, Türkiye Kömür İşletmeleri, Çay İşletmeleri, Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), Et ve Süt Kurumu Genel Müdürlüğü ile İSTON /İstanbul Beton oldu.
İSO 500 2020 sıralaması hakkında açıklama yapan Yönetim Kurulu Başkanı Kaya Üzen “İSO tarafından her yıl firmaların üretimden net satışları baz alınarak hazırlanan ve sanayi sektörünün en değerli verilerini oluşturan Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu -2020 listesinde İlimizden geçen yıl 5 firmamız yer alırken, bu yıl 7 firmamız yer aldı. Pandemiye rağmen firmalarımız fabrikalarını kapatmayarak çalıştı. Önemli bir başarı elde ettiler. Her koşulda üretmeye, istihdam yapmaya ve ekonomimizi kalkındırmaya devam eden, şehrimizi ve ülkemizi gururlandıran firmalarımızı tebrik ediyor, başarılarının devamını diliyorum.” dedi.

İlk 500 Listesi sıralamasında yer alan Çanakkaleli Firmalarımız,
12. SIRA: İçdaş Çelik Enerji Tersane ve Ulaşım Sanayi A.Ş.
33. SIRA: Enerjisa Enerji Üretim A.Ş.
81. SIRA: İçdaş Elektrik Enerjisi Üretim ve Yatırım A.Ş.
141. SIRA: Akçansa Çimento San. ve Tic. A.Ş.
366. SIRA: Doğtaş Kelebek Mobilya San. ve Tic. A.Ş.
460. SIRA: Kale Havacılık Sanayi A.Ş.
475. SIRA: Dardanel Önentaş Gıda Sanayi A.Ş.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum