Reklam
Reklam

Festivalde uzaya şeftali yollanacak

Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş düzenlediği basın toplantısında bu yıl 17-18 Ağustos tarihlerinde görücüye çıkacak 27. Umurbey Geleneksel Şeftali Festivaline ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Festivalde uzaya şeftali yollanacak
16 Ağustos 2018 - 14:24

Festivalin 17 Ağustos tarihinde başlayıp, 18 Ağustos Cumartesi gecesi sona ereceğini belirten Umurbey Belediye Başkanı Sami Yavaş, bu yıl festival için çıtayı yüksek tuttuklarını belirterek; “Hepinizin bildiği üzere geçtiğimiz yılki festival kapsamında, ülkemizin önde gelen sanatçılarının yanı sıra bir dünya yıldızını, Inna’yı Umurbey’e getirmiştik. Bunun neticesinde ünü ülke sınırlarını aşan festivalimiz dünyada ses getirmişti. Umurbey’in 2 bin 500 nüfuslu bir belde olduğunu göz önünde bulundurursak bu bizim için adeta bir hayalin gerçeğe dönüşmesiydi. Bu yıl da çıtamızı yüksek tutuyoruz. Yine bir dünya yıldızı Umurbey’de sahne alacak.  18 Ağustos Cumartesi günü dünyaca ünlü Rumen şarkıcı Alexandra Stan burada konser verecek. Kendisi, ismi açıklandığı andan itibaren Çanakkale’de büyük heyecan yarattı. Belediyemiz sosyal medyada mesaj yağmuruna tutuldu. Bu ilgi, bir kez daha doğru tercih yaptığımız noktasında bizleri çok mutlu etti. Umurbey’in Alexandra Stan konserinde tarihinin en kalabalık akşamlarından birini yaşayacağına inanıyoruz. Alexandra Stan’in yanı sıra Çukur dizisiyle adını geniş kitlelere duyuran Gazapizm yarın akşam bizlerle olacak. Şehir merkezi ve çevre ilçelerden Gazapizm konserine çok yoğun katılım bekliyoruz. Onun öncesinde herkesin Alem FM’den tanıdığı DJ Fatih Yıldırım izleyenlere muhteşem bir müzik ziyafeti sunacak. Kendisi festivalimizin ikinci gününde de Alexandra Stan konseri öncesi sahnede olacak” dedi.

“Uzaya şeftali yollayacağız”

“Festival kapsamında yine geleneksel şeftali yarışmamızı yapacağız” diyen Başkan Yavaş; “Ancak bu sene çok büyük sürprizimiz olacak. Jürinin birinci seçtiği şeftaliyi helyum balonuyla uzaya yollayıp bir ilki gerçekleştireceğiz” şeklinde konuştu.

“Festivalin kusursuz geçmesi için tüm önlemleri aldık”

Festivalin kusursuz geçmesi için tüm önlemleri aldıklarını dile getiren Başkan Yavaş; “İki gün boyunca sürecek 27. Umurbey Geleneksel Şeftali Festivalinde 30 binin üzerinde kişiyi beldemizde ağırlayacağız. Bu noktada organizasyonun yoğun katılımdan olumsuz etkilenmeyip, kusursuz şekilde geçmesi için gerek güvenlik, gerek ulaşım, gerek teknolojik altyapı hususlarında tüm önlemleri aldık” dedi.

“Karalama kampanyası yapılıyor”

Başkan Yavaş sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Bir başka değinmek istediğim nokta ise son iki yıldır festivalimiz hakkında yapılan karalama kampanyası. Festivalimizde yabancı şarkıcıların konser vermesi gerekçe gösterilerek Çanakkale ruhunun ayaklar altına alınıp şehitlerimizin kemiklerinin sızladığından tutun da, festival tarihini 17 Ağustos Marmara depreminin yıl dönümüyle bağdaştırma provokasyonuna kadar vardı iş. Birincisi hiçbir şarkıcının dini, dili, uyruğu bizim için önemli değil. Biz, Yunus Emre’nin dediği gibi yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz. Vatanına, milletine, bayrağına sonuna kadar bağlı insanlarız bunun da böyle bilinmesini isteriz. Festivalimizin açılış tarihinin on binlerce vatandaşımızın hayatını kaybettiği Marmara depreminin yıl dönümüyle özdeşleştirilmesi ise tamamen toplumu provoke etmeye yönelik algı oyunudur.”

“Asılsız suçlamaları kamuoyunun takdirine bırakıyorum”

Şahsına yönelik yapılan suçlamalara da cevap veren Başkan Yavaş; “Malumunuz 2018, Troya Yılı olarak ilan edildi. Bu şehrimizin tanıtımı ve turizm potansiyelinin artırılması için bulunmaz nimettir. Ben de hem Çanakkale’nin evladı hem de bir yerel yöneticisi olarak her fırsatta Troya Yılına destek vermekten söz ediyorum. Bu sözlerimi bile saptırıp, güya “Troya” kelimesini kullanıyorum diye beni “Antik Yunan sevdalısı” olmakla itham ettiler. Devletimiz Troya Yılı için tüm imkânlarını seferber etmişken, yurt dışındaki tüm fuarlarda Troya Yılı kapsamında Çanakkalemiz tanıtılmışken şahsıma böyle bir suçlama yapılmasını kamuoyunun takdirine bırakıyorum. Netice itibariyle Geleneksel Şeftali Festivalimiz her geçen yıl çıtasını yükselten, dünyada konuşulur hale gelen bir festival halini almıştır. Troya Yılında Umurbeyimiz ve Çanakkalemizin hem tanıtımına hem de marka değerine büyük katkı sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum