Reklam

Çevrecilerden altıncılara protesto

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi ve Çanakkale Çevre Platformu ortaklığında düzenlenen “Suyumuza Sahip Çıkıyoruz” etkinliğinde altın arama çalışmaları protesto edildi.

Çevrecilerden altıncılara protesto
06 Haziran 2018 - 13:08 - Güncelleme: 06 Haziran 2018 - 13:13

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi ve Çanakkale Çevre Platformu ortaklığında 5 Haziran Dünya Çevre Günü ve Haftası etkinlikleri kapsamında düzenlenen “Suyumuza Sahip Çıkıyoruz” etkinliğinde altın arama çalışmalarına tepki gösterildi. Golf Çay Bahçesi önünde düzenlenen etkinlikte konuşan Çanakkale Çevre Platformu Dönem Sözcüsü Ziraat Mühendisleri Odası Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş, Çanakkale’nin su kaynağı Atikhisar Barajı havzasının metalik madenciliğin tehdidi altında olduğunu belirterek; “Bu yıl, Çanakkale Çevre Platformu olarak 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün temasını “Suyumuza Sahip Çıkıyoruz” olarak belirledik. Çok haklı bir nedenle; zira hepinizin çok iyi bildiği gibi Kentimize su sağlayan Atikhisar Baraj havzası metalik madenciliğin tehdidi altındadır. Müdahale etmezsek Çanakkale Kenti susuz kalacaktır! Mevcut su kaynaklarımızı korumak ve suyumuzu etkin kullanmak dışında başka çaremiz yoktur!” dedi.

“Tonlarca suyu gereksiz kullanacaklar”

Tonlarca suyu gereksiz olarak kullanacak olan metalik madencilik faaliyetlerinin Çanakkale için önemli bir tehdit oluşturduğunu ifade eden Savaş; “Çanakkale’mizin, yaşamımızı sürdürülebilmek için gerekli elzem faaliyetler dışında kullanılabilecek bir damla fazladan suyu yoktur. Bu nedenle tonlarca suyu gereksiz olarak kullanacak olan metalik madencilik faaliyetleri Çanakkale için önemli bir tehdittir. Termik santraller ve metalik madencilik faaliyetleri yalnızca yaşamımızı sürdürebilmek için elzem olan suyumuzu kullanmakla kalmıyor, çevreyi kirleterek, ormansızlaştırarak yağışların da azalmasına ya da düzensizleşmesine neden oluyor” diye konuştu.

“Ağaç katliamı yapılmaktadır”

“Çanakkale, ne yazık ki ormanlarımızı koruması gereken bir kurum olan Orman Bölge Müdürlüğü eliyle ormansızlaştırılmaktadır” diyen Savaş; “Bilindiği gibi sağlıklı yaşam hakkımızın elimizden alınması anlamına gelen Kirazlı Altın ve Gümüş Madeni Ocağı Projesinde hazırlanan ÇED raporunun iptal edilmesi için dava açılmış, dava Çanakkale İdare Mahkemesi’nce reddedilmiştir. Temyiz edilen Çanakkale İdare Mahkemesinin kararı Danıştay tarafından bozulmuştur. Tüm bunlar yaşanırken söz konusu altın şirketinin başvurusu üzerine Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü ruhsat alanını ağaçlardan ‘temizlemeye’ başlamıştır. Gayri sıhhi işletme ruhsatı olmamasına rağmen söz konusu işletme alanı içinde ağaç katliamı yapılmaktadır” şeklinde konuştu.

“Çanakkale halkını duyarlı olmaya çağırıyoruz”

Çanakkale halkını suyuna sahip çıkmaya çağıran Savaş; “Şu anda bölgede, binlerce hayvan ve bitki türünün habitatı olan 6000 dekar orman alanındaki ağaçlar, Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü eliyle kesilerek ormansızlaştırılmıştır. Çanakkale halkını, bitkimizi, hayvanımızı, insanımızı susuz bırakacak olan Kirazlı altın madeni ile ekosistemin bozularak hem hayvan ve bitkilerin yok olmasına ve iklimin değişmesine neden olacak olan orman katliamı karşısında duyarlı olmaya çağırıyoruz” dedi. Konuşmanın ardından kordonboyunda insan zinciri oluşturuldu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum