Reklam
Reklam

Çanakkale'de festival coşkusu

Dünyaca ünlü pek çok sanatçının da katıldığı 55. Uluslararası Troia Festivali etkinlikleri dördüncü gününde de hız kesmeden devam etti. Konserler, söyleşi ve tiyatro etkinlikleri vatandaşlardan büyük ilgi gördü.

Çanakkale'de festival coşkusu
14 Ağustos 2018 - 11:13

Festivalin dördüncü gün etkinliklerine “Troya Efsanesi Operası” damga vurdu. Çanakkale Belediyesinin talebiyle, Muhteşem Süleyman ve Kösem Sultan operalarıyla dünyaca tanınan sanatçı Tevfik Akbaşlı tarafından bestelenen, Homeros’un İlyada Destanı ışığında Işık Noyan librettosu ile hazırlanan Aytaç Manizade yönetiminde sahnelenen Troya Efsanesi Operasının dünya prömiyerine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan başta olmak üzere çok sayıda vatandaş katıldı. Çimenlik Kalesi’nin tarihi atmosferinde sahnelenen opera, başta sanatçıların ve orkestranın performansları olmak üzere kostümleri, dekorları, müzikleri ve anlatımıyla izleyicilerden tam not aldı. Başkan Gökhan, opera sonunda teşekkürlerini sunarak, ekibe çiçek takdiminde bulundu.

Özgürlük Parkı’nda konser

Festival kapsamında aynı akşam Özgürlük Parkı’nda da Karadeniz şarkılarının sevilen sesi Resul Dindar sahne aldı. Dindar, Özgürlük Parkı’nda buluştuğu çok sayıda vatandaşla hep bir ağızdan şarkılar söyleyerek keyifli bir geceye imza attı. Konser bitiminde Belediye Meclis Üyesi Mustafa Kurt, Resul Dindar’a teşekkür ederek, çiçek ve geleneksel Çanakkale seramiği takdiminde bulundu.

‘Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var’

Özgürlük Parkı’nda ayrıca Levent Üzümcü ve Ataol Behramoğlu’nun birlikte katıldığı “Yaşadıklarımdan Öğrendiğim Bir Şey Var” isimli söyleşi gerçekleşti. Şiir okumalarının yapıldığı söyleşide güncel konulara ilişkin de katılımcılarla sohbet gerçekleşti. Söyleşi bitiminde Başkan Gökhan, Ataol Behramoğlu ve Levent Üzümcü’ye çiçek takdim etti. Usta oyuncu Levent Üzümcü söyleşi sonrasında Amfi Tiyatro’da sevenleriyle bir kez daha buluştu. Üzümcü “Anlatılan Senin Hikayendir” isimli tek kişilik tiyatro oyunuyla sahne aldı. Levent Üzümcü’nün oyunculuğuyla büyük alkış aldığı oyuna vatandaşlar da yoğun bir katılım gösterdi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum