Aslan ailesinden eğitime önemli destek
Reklam
Reklam

Aslan ailesinden eğitime önemli destek

Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi temelinin ilk harcı düzenlenen törenle atıldı.

Aslan ailesinden eğitime önemli destek

Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi temelinin ilk harcı düzenlenen törenle atıldı.

Aslan ailesinden eğitime önemli destek
12 Haziran 2018 - 12:57

Tacettin Aslan ve ailesi tarafından kente kazandırılacak olan Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin temel atma törenine katılan AK Parti Grup Başkan Vekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan; atölye, pansiyon ve spor salonu binalarının da bulunacağı Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin hayırlı olmasını diledi. Meclisin kapanmasıyla birlikte Çanakkale’nin ilçe- ilçe, belde- belde tüm yatırımlarına omuz vermek ve destek olmak için gece gündüz yoğun çaba harcadıklarını belirten Turan; “Memleketimiz için zaman zaman batının Hakkâri’si derlerdir. Ama son dönemde her ana başlıkta, sadece belli alanlarda değil, her ana başlıkta çok ciddi bir dönüşüm olduğunu hep birlikte görüyoruz” dedi.

Çanakkale yatırımlarla büyüyor

Çanakkale’de yapılan yatırımlara da dikkat çeken Turan; “Son on gün içerisinde gümrük kapısı için Küçükkuyu- Midilli arası seferler için, hemen yukarısında kurvaziyer limanı özelliğine sahip Ayvacık Büyükhusun’da liman temeli attık. Lapseki’nin yat limanı iddiası şuan ÇED aşamasında. Gelibolu’da dört rampalı Limanımızın temellini attık. Denizle ilgili ciddi bir lig atlama iddiamız var.  Sağlıkla ilgili tüm ilçelerimizin sorunlarını yatırdık ve çok büyük oranda çözüm bulduk. Üniversite hastanesi, Devlet hastanesi, Lapseki hastanesini açtık. Biga hastanesini iki gün sonra açıyoruz, Çan’ın temelini atıyoruz,  Yenice bitmek üzere, Ezine, Ayvacık bitti. Tüm ilçelerimizin hastaneleri çok özel değerlendirildi. Artık Çanakkale’mizin insanı ekstra durumlar hariç başka illere tedaviye gitmiyorlar. Ulaşımla ilgili köprüyü söylemiyorum dahi geçiyorum, Eceabat- Gelibolu, Ayvacık- Küçükkuyu tünellerine başladık. Çalışmalar yoluna girdi bitim aşamasına geldi. Yollarla ilgili artık köy yollarını tartışıyoruz. Şunu demek istiyorum Çanakkale büyük oranda bir lig atlama iddiasını ortaya koydu ve hayata geçirdi. Ancak bunları yaparken tarımla ilgili özel gayretlerimiz oldu, her alana teşvikimiz bir yana sadece Tarım Gıda Sanayi İhtisas Bölgesi, 8 bin kişinin istihdamı olacak yani bölgenin en büyük tarım yatırımı olacak. Bütün kamulaştırma işlemleri bitti, bütün planlama işleri bitti. Şimdi yer tahsis süreci başlıyor kış gelmeden inşallah temek atmaya başlayacağız” dedi.

“Hayırseverlerle omuz omuza verdik”

“Troia 2018 gibi ekstra kültür faaliyetlerimizi bir yere bırakıyorum. Fakat bu bölge genç ve hareketli bir bölge. Eğitimin en özel alanlardan bir tanesi olması lazımdı, tüm hayır severleriyle devletiyle omuz omuza vererek çok büyük bir mesafe alındı. Sadece Çanakkale’de bu sene 28 tane yeni okul yapıyoruz. 28 yeni okul sadece bu sene yapıyoruz. Bu ciddi bir imkan Allah Devletimize zeval evermesin. Birliğimizi beraberliğimizi bozmasın, yatırımcılarımızla beraber daha nice yıllar gençlerimize hizmet imkanı bulalım” diyen Turan; “İÇDAŞ’ımızın öncülük ettiği bu kampüsün çok fazla özellikleri var. Yurdundan, fitnıs salonuna kadar, eğitim salonlarından dershanelerine kadar çok farklı bir kampüsün temellerini atıyoruz. Yıllarca bu ülkede ideolojik kavgalara eğitim heba edildi. Yıllar önce bende okullardaydım, meslek liseleri kat sayı engeli ile önü kapanarak, Türkiye’de çırak eğitiminden imam eğitimine kadar bir çok alanda sıkıntı yaşandı. Biz araziyi geziyoruz, işsizlik talebi başka bir problem, işverenin derdi başka bir problem. O yüzden aradaki elemanların yetişmesi için büyük önem arz eden teknik liselerin uzun yıllar Türkiye’mizde kapatılmış olması, değişik sebeplerle geri bırakılmış olması, bedellerini bize bugün ödeten bir yanlış haline geldi. Bu engeller kaldırıldı ama. Şuan gördüğünüz lisemiz, sanayi bölgesi içerisinde uygulama ile teorinin bir arada olduğu çok özel bir konum haline geldi. O yüzden okul açmak keyifli ama teknik okul açmak ekstra keyifli diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin temeli atıldı. Tacettin Aslan ve ailesi tarafından yaptırılacak olan ’Tacettin Aslan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’ kampüsünde, Endüstriyel Otomasyon Teknolojileri bölümü, 225 oturma kapasiteli spor salonu, fitness salonu ve soyunma odaları, Fizik, Kimya, Biyoloji ve Etüt Bilgisayar laboratuvarları, teknoloji sınıfı, konferans salonu, atölyeleri bulunacak.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
"Belediye çözmüyorsa sen çöz"
Kurtulmuş;
Kurtulmuş; "Troya defterini yeni açıyoruz"