Çanakkale Hedef Gazetesi'nin Güncel Haber Sitesi. Çanakkale Haber

  • Dolar 3.9416
  • Euro 4.6336
  • GR ALTIN 162.28
  • ÇEYREK 265.18

Okyay; “Bu ülkenin, istikrarlı bir yüksek büyüme dönemine ihtiyacı var”

Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası’nın Nisan 2017 olağan Meclis toplantısı ÇTSO Kongre Fuar Merkezinde yapıldı.

Okyay; “Bu ülkenin, istikrarlı bir yüksek büyüme dönemine ihtiyacı var”

Meclis toplantısının açılış konuşmasını yapan Meclis Başkanı Osman Okyay; “Hepinizi şahsım ve Meclis Başkanlık Divanı adına saygıyla selamlıyorum. Türkiye, geniş bir coğrafyada kararlı bir şekilde terörle mücadele operasyonu yürütüyor. Bu ay da ne yazık ki üst üste şehit haberleri aldık. O yüzden sözlerime başlarken, Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları başta olmak üzere, ülkesi için hayatını feda etmiş o büyük kahramanları bir kere daha rahmet ve minnetle anıyorum. Bu vesileyle geçtiğimiz Pazar günü idrak ettiğimiz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı ve Miraç kandilimizi de tebrik ediyorum. Allah ülkemize ve milletimize zeval vermesin” dedi. “Türkiye, çok önemli bir referandumu geride bıraktı” diyen Okyay; “Seçmenlerin yüzde 51.4’ü, ülkenin Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçişini öngören Anayasa değişiklik paketine evet oyu verdi. Şimdi artık yeni bir yola giriyoruz. Yeni belirsizliklere ve yeni gerilimlere tahammülümüz yok. Bugün ihtiyacımız olan temel motivasyon, referandumun gerektirdiği değişiklikleri maksimum konsensüs ile gerçekleştirip bir an önce ülkenin gerçek gündemine, yani ekonomiye dönmek. Biliyoruz ki büyük hedeflerimizi gerçekleştirmenin, daha müreffeh yarınlara ulaşmanın başka yolu yok. 2008 krizinden bu yana patinaj yapan dünya ekonomisinde sisler giderek dağılıyor. Amerika’da toparlanma iyice ivmelendi. Avrupa Birliği’ndeki iyileşme, Avrupa Merkez Bankası’nın Euro bölgesi büyüme beklentisini yüzde 1.8’e doğru yukarı yönlü revize etmesi ile belirginleşti” şeklinde konuştu.

“Türkiye ekonomisi, gücünü ve direncini bir kez daha gösterdi”

Okyay sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Hükümetten, 2019 seçimlerine gidene kadar, yeni üretim ikliminin gerektirdiği, eğitim reformundan, istihdam piyasasındaki katılıkların giderilmesine dek pek çok sorun alanında kalıcı adımlar atmasını bekliyoruz. Bunu yaparken makro dengelerin korunması; çift hanede seyreden enflasyon, faiz ve işsizliğin de tedricen aşağı çekilmesi önem taşıyor. Artık siyasi tartışmaları bir kenara bıraktığımıza göre hızlanmalıyız. Bu ülkenin, gerekli reform zeminini tamamladıktan sonra istikrarlı bir yüksek büyüme dönemine ihtiyacı var. Böyle bir dönem hem ülkenin huzuru için hem de dün Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi’nin aldığı kararlar gibi meydan okumaları bertaraf etmek için şart. Önemli bir diğer meselemiz, aslında bütün insanlığın utanç kaynağı olan, kaçak göçmen meselesi. Çanakkale, lojistik konumu nedeniyle ne yazık ki kaçak yollardan Avrupa’ya ulaşmak isteyen göçmenlerin transfer merkezlerinden biri haline geliyor. Bu hafta yine 16 göçmen, iptidai araçlarla açıldıkları denizde yaşamlarını yitirdi.  Bu bir insanlık sorunu ve Çanakkale şehrinin böyle bir vesileyle uluslararası arenada anılması büyük bir problem. Hükümetimizden, şehir yönetimimizden ve güvenlik güçlerimizden bu sorunun önüne geçecek önlemleri ivedilikle almalarını istirham ediyoruz. Çanakkale’nin ulaşılabilir bir şehir olması için sarf edilen gayreti hepiniz biliyorsunuz. Ancak, bildiğiniz üzere, şehrimizi İstanbul’a bağlayan önemli kanallardan biri olan Borajet, ülkedeki tüm operasyonlarını bir süre için durdurma kararı aldı. Haftanın üç günü Çanakkale uçuşları olan Borajet’in tüm operasyonunu durdurma kararı üzüntü vericidir. Böyle bir ortamda Türk Hava Yolları’nın bu açığı kapatması elzemdir. THY’deki dostlarımızın bu duyarlılıkta olacağına kuşkumuz yok. Bu noktada, şehrimiz kurumlarını ilgilendiren önemli bir seçime değinmek isterim. Bu hafta yapılan Çanakkale Kent Konseyi Başkanlığı seçimini Sayın Engin Kandemir kazandı. Kent Konseyleri, yasadaki görev tanımında çok net belirtildiği üzere, “kent yaşamında, kent vizyonunun ve hemşehrilik bilincinin geliştirilmesi, kentin hak ve hukukunun korunması, sürdürülebilir kalkınma, çevreye duyarlılık, sosyal yardımlaşma ve dayanışma, saydamlık, hesap sorma ve hesap verme, katılım, yönetişim ve yerinden yönetim ilkelerini hayata geçirmek” üzerine çalışması öngörülen kurumlardır ve bu anlamda çok değerlidir. Kent Konseyi’nin yeni dönemde Çanakkale için daha yapıcı bir rol üstlenmesi dileği ile Sn. Engin Kandemir’i tebrik ediyoruz.

“Çanakkale Köprüsü ile bu ilin ufku genişlemiştir”

Çanakkale, bu ülkenin geçmişinde olduğu gibi geleceğinde de önemi büyük bir şehir. 18 Mart’ta temeli atılan Çanakkale Köprüsü ile bu ilin ufku genişlemiştir. İstanbul-İzmir aksında gelecek 10 yılın en önemli gelişme alanları Çanakkale ve Balıkesir olacaktır. Bu nedenle bir kez daha bu kente yatırım yapanların, geleceğin kazananları olacağını söylemek isterim. Mayıs ayının ortasında şehrimize gelecek olan İstanbul Sanayi Odası Meclis üyelerinin ziyaretini de, bu anlamda, stratejik bulduğumu belirterek sözlerime nokta koyuyorum.”

Aydoğdu; “Öncelikli gündemimiz ekonomi olmalı”

Öncelikli gündemin ekonomi olması gerektiğini ifade eden ÇTSO Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Murat Aydoğdu ise; “Son bir ayda Ülke gündemimizde ilk sırada referandum vardı. Belirsizliğin ortadan kalkmasıyla birlikte sonuçların iş dünyasına olumlu yansımasını ümit ediyor, yatırımların artmasını, güven ortamının hâkim olmasını diliyoruz. Her zaman vurguladığımız gibi iş dünyası olarak arzumuz öncelikli gündemimizin ekonomi olmasıdır. Son toplantımızdan bu yana Odamıza 48 üyemiz daha katıldı. 8 üyemiz ise kaydını sildirdi. Meslek Gruplarımız ile toplantılarımız 2. Turunda devam ediyor.  Biliyorsunuz önce 40, daha sonra da eklenen 8 meslekle birlikte 48 meslekte belge zorunluluğu başladı. Üyelerimizin cezai işleme maruz kalmamaları için bu sınavları sürekli düzenliyor ve sizleri bilgilendiriyoruz. Önümüzdeki dönemlerde kapsamı daha da genişletilerek; tarımdan turizme, emlakçılıktan motosikletli kuryeye kadar çok geniş bir yelpazede Mesleki Yeterlilik Belgesi zorunluluğu getirilecektir. “Çanakkale kazansın, ülkemiz kazansın” başlığı ile ÇTSO olarak 17 madde ile bir anlamda bilgilendirme yaparak hazırladığımız basın bildirisini üyelerimiz ve kamuoyu ile paylaştık. Yaptıklarımızı anlatırken yapamadıklarımız ile ilgili de bilgileri paylaştık. Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası olarak büyümenin ve kalkınmanın yolunun üretimden geçtiğine olan inancımızı vurguladık” dedi.  

Meclis Başkanı Osman Okyay ve Yönetim Kurulu Üyesi Yaşar Murat Aydoğdu’nun konuşmalarının ardından Odanın “Ticaret Sitesi” projesiyle ilgili sürdürülen çalışmalar hakkında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Selçuk Semizoğlu Meclis üyelerine bilgi verdi. Başkan Yardımcısı Selçuk Semizoğlu; “2015 yılı Şubat ayında başladığımız Ticaret Sitesi kurulmasıyla ilgili çalışmalarımızda süreç devam ediyor. Çanakkale merkez de büyük bir park sorunu var. Bu durum en çok orada faaliyet gösteren esnafımızı olumsuz etkiliyor. Kendi kendimize çelme takmazsak bazı işleri çok daha kolay halledebiliriz. Ancak maalesef Çanakkale’de işler böyle yürümüyor. Işıklar Köyünde mera vasfında bulunan ve yaklaşık 580 dönüm arazi, birebir yaptığımız çalışmalar ve araştırmalar sonucunda ortaya çıkmıştır. Bu zamana kadar kimsenin böyle bir araziden haberi yoktu. Konuyu o dönemki Valimiz Sayın Ahmet Çınar’a arz ettik ve kendisinin tam desteğini aldık. Meclis Başkanımız Osman Okyay bir heyetle Belediye Başkanı Ülgür Gökhan’ı ziyaret ederek konuyla ilgili desteklerini aldı. Küçük Sanayi Sitesi Yönetimini Odamıza davet ettik ve konuyu onlarla paylaştık. Ama bundan sonraki süreçte ne olduysa Belediye Başkanı Gökhan Çanakkale OSB Yönetim Kurulundan bağımsız olarak, Çanakkale Milletvekilimiz Bülent Turan’a OSB’nin büyümesi için aynı yeri talep ettiğini öğrendik. Mevcut Küçük Sanayi Sitesiyle üyelerimizin büyük bir kısmı ortak,“Ticaret Sitesi” ile ilgili aramızda herhangi bir sorun yok.” dedi. Meclis gündemine, 25-26 Mart tarihlerinde gerçekleştirilen “Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi alan Başkanları Çanakkale Bisiklet Turu” hakkında Meclis Üyesi Armağan Aydeğer’in sunumu ile devam edildi. Konuşmaların ardından, Mart ayı toplantı tutanağı onaylandı. Hesap İnceleme Komisyonunun 2017 Mart ayı mizanı ile ilgili raporu okundu ve onaylandı. Azami fiyat tarifelerinin onayının ardından gündeme gelebilecek diğer konular görüşülerek Nisan ayı Meclis toplantısı sona erdi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 12 8 2 2 13 26
2 Medipol Başakşehir 12 8 2 2 9 26
3 Beşiktaş 12 6 4 2 7 22
4 Kayserispor 12 6 4 2 5 22
5 Fenerbahçe 12 5 5 2 8 20
6 Demir Grup Sivasspor 12 6 1 5 -1 19
7 Bursaspor 12 5 3 4 7 18
8 Göztepe 12 5 3 4 1 18
9 Akhisar Bld. Genç. 12 5 3 4 -1 18
10 Aytemiz Alanyaspor 12 5 2 5 3 17
11 Trabzonspor 12 4 4 4 -3 16
12 Yeni Malatyaspor 12 4 2 6 -4 14
13 Antalyaspor 12 3 4 5 -7 13
14 Kasımpaşa 11 3 3 5 -3 12
15 Atiker Konyaspor 12 3 2 7 -4 11
16 Karabükspor 11 2 2 7 -7 8
17 Osmanlıspor FK 12 2 2 8 -9 8
18 Gençlerbirliği 12 2 2 8 -14 8
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Ümraniyespor 12 7 4 1 10 25
2 MKE Ankaragücü 12 7 3 2 8 24
3 Giresunspor 12 6 5 1 9 23
4 Çaykur Rizespor 12 6 3 3 6 21
5 Vartaş Elazığspor 12 5 3 4 3 18
6 Adanaspor 12 5 3 4 -4 18
7 İstanbulspor 12 5 2 5 1 17
8 Altınordu 12 4 4 4 3 16
9 Gazisehir Gaziantep FK 12 3 6 3 4 15
10 Balıkesirspor 12 5 3 4 3 15
11 Adana Demirspor 12 4 3 5 -1 15
12 Boluspor 12 4 2 6 0 14
13 Samsunspor 12 3 5 4 -1 14
14 Erzurum BB 12 3 4 5 -4 13
15 Eskişehirspor 12 3 5 4 -3 11
16 Denizlispor 12 3 2 7 -8 11
17 Manisaspor 12 4 1 7 -5 4
18 Gaziantepspor 12 1 2 9 -21 2
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 13 10 1 2 15 31
2 Afjet Afyonspor 13 9 3 1 13 30
3 Keçiörengücü 13 9 2 2 26 29
4 Menemen Belediyespor 13 9 2 2 19 29
5 Sivas Belediyespor 13 8 4 1 13 28
6 İnegölspor 13 6 4 3 2 22
7 Sancaktepe Belediyespor 13 5 5 3 6 20
8 Tokatspor 13 5 5 3 -3 20
9 Kastamonuspor 13 6 1 6 3 19
10 Sarıyer 13 5 3 5 0 18
11 Amed Sportif 12 4 4 4 6 16
12 Bucaspor 13 3 4 6 -1 13
13 Bodrumspor 13 3 4 6 -6 13
14 Etimesgut Belediyespor 12 2 4 6 -7 10
15 Eyüpspor 13 2 3 8 -12 9
16 Tuzlaspor 13 2 1 10 -14 7
17 Kocaeli Birlik Spor 13 1 2 10 -19 5
18 Mersin İdmanyurdu 13 1 0 12 -41 3
    Takımlar O G B M Av P
1 Gümüşhanespor 13 8 3 2 16 27
2 Altay 13 8 3 2 11 27
3 Bandırmaspor 13 8 1 4 7 25
4 Sanliurfaspor 13 7 3 3 8 24
5 Kırklarelispor 13 7 3 3 5 24
6 Sakaryaspor 13 6 5 2 8 23
7 Niğde Belediyespor 13 6 4 3 4 22
8 Bugsaşspor 13 6 3 4 4 21
9 Hacettepe Spor 13 5 5 3 6 20
10 Zonguldak Kömürspor 13 5 4 4 -2 19
11 Konya Anadolu Selçukspor 13 4 4 5 -2 16
12 Pendikspor 13 3 5 5 -2 14
13 Fatih Karagümrük 13 4 2 7 -3 14
14 Karşıyaka 13 2 5 6 -8 11
15 Fethiyespor 13 2 4 7 -10 10
16 Nazilli Belediyespor 13 2 3 8 -14 9
17 Kahramanmaraşspor 13 1 4 8 -14 7
18 Silivrispor 13 1 3 9 -14 6
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık