Çanakkale Hedef Gazetesi'nin Güncel Haber Sitesi. Çanakkale Haber

  • Dolar 3.9654
  • Euro 4.8980
  • GR ALTIN 170.97
  • ÇEYREK 278.71

Karadağ; “Daha güçlü bir Türkiye için çabalıyoruz”

AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ, Çanakkale’de devam eden projeler ve yatırımlar ile ilgili Çanakkale Hedef Gazetesi’ne özel açıklamalarda bulundu.

Karadağ; “Daha güçlü bir Türkiye için çabalıyoruz”

Referandumun ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın AK Parti’ye geri dönüşünün yanı sıra uçak seferleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Başbakan Yıldırım tarafından temelleri atılan Çanakkale 1915 Köprüsü, zeytinlik alanları hakkındaki tasarısıyla ilgili açıklamalarda bulunan AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ, Çanakkale Hedef Gazetesine verdiği özel röportajda Çanakkale Bele4diye Başkanı Ülgür Gökhan ve Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan’a da cevap vermeyi ihmal etmedi. Temelleri atılan ve yapımı devam eden Çanakkale 1915 Köprüsü’nün tamamlanmasıyla Çanakkale’nin hayalinin gerçek olacağını belirten Başkan Karadağ; “Biz sürdürülebilir güçlü bir Türkiye istiyoruz, biz 2023 hedeflerine doğru daha hızlı yürümek istiyoruz ve bunun için de Türkiye'yi ezilen büzülen bir Türkiye değil de Dünya'da söz sahibi olan bir Türkiye olsun istiyoruz. Bunun için çalışıyoruz yatırımları, hizmetleri ile her yerde her noktada her alanda biz büyük Türkiye için çaba sarf ediyoruz” dedi.

İşte o röportaj

Yatırımlardan projelere, Çanakkale 1915 Köprüsü’nden uçak seferlerine kadar önemli açıklamalarda bulunan AK Parti İl Başkanı Yeşim Karadağ ile yapılan özel röportajın detaylarını değerli okuyucularımız ile paylaşıyoruz.

Ramazan Ayı Çalışmalarınız Hakkında Bize Bilgi Verir misiniz?

Yeşim Karadağ: Öncelikle tüm halkımızın rahmet ve bereket ayı olan Ramazan-ı Şerifi'ni kutluyorum. Ramazan ayı biliyorsunuz tüm Türkiye'de ve tüm Müslüman aleminde bir huşu içerisinde dualarla, ibadetlerle geçen bir ayımız ve bizde Çanakkale'de Ramazan Ayı'nı Ak Parti teşkilatları olarak çok yoğun bir şekilde yaşamaktayız. Tabi Ramazan Ayı'nda biz sürekli halkın içerisindeyiz. Vatandaşlarımızla, partililerimizle ve herkesle birlikte olmaya çalışıyoruz ancak Ramazan Ayı bir toparlayıcılık, birlikte olmanın ayı olmasından dolayı iftar programlarımız çok yoğun. Bizler, ilçelerimizde dahil olmak üzere hatta bazı ilçelerimizde her akşam iftar programımız var, bazı ilçelerde günlere bölündü. Ramazan'a uygun geçmişe yönelik o tadı yaşatacak çeşitli gösteriler var, eğlence programları var iftar sonrasında. Yine sahur programlarımız var, sahur programlarımız gençlik kolları tarafından düzenleniyor. Kadın kollarımız çat kapı adı altında programları var. Kadın kollarımız yemeklerini de kendileri yapıyor ve Çanakkale'deki ve ilçelerimizde ki halkımıza misafir oluyorlar.

İl Başkanı olarak siz evlere misafir oluyor musunuz?

Yeşim Karadağ: Biz il yönetimi olarak bu yıl şu şekilde bir çalışma yaptık. Biliyorsunuz Çanakkale Ak Parti İl Başkanlığı'nda 50 kişilik bir yönetim var. 50 Kişilik yönetimde her arkadaşım çat kapı olarak buna bende dahil olmak üzere vatandaşlarımızın sofralarına misafir oluyoruz. Şöyle bir gerçek var biz Ramazan boyunca bu yapılan yardımları, birlikte açılan oruçları halkımızı rencide etmemek adına paylaşımda bulunmuyoruz zaten bize de ters geliyor böyle bir durum. Yaptığımız bu ziyaretler çokta keyifli oluyor, bizde memnun oluyoruz bizi misafir eden evler de memnun oluyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan partiye geri döndü, parti içinde nasıl bir hava var?

Yeşim Karadağ: Reisimiz, çocuğum dediği parti Ak Parti ve sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan 998 gün sonra tekrar partisine geri döndü ve genel başkan olarak geri döndü. Bu biz teşkilatlar için özellikle kuruluşundan beri içerisinde olanlar için farklı hava oldu. Hasretin vuslata dönüştüğü nokta oldu. Tabi Syn. Cumhurbaşkanımız partideki genel başkanlığını bıraktığı zaman bayrak değişimleri oldu. Önce Ahmet Davutoğlu'na sonra Binali Yıldırım'a bayrak teslim edildi. Şu bir gerçek bayrak teslimleri olmuş olsa da değişimler olmuş olsa da partimiz bu iktidarlığımız boyunca hiçbir zaman geri adım atmadı hep bir adım ileri gittik. Durmak yok yola devam diyoruz Syn. Cumhurbaşkanımız genel başkanımız artık tabi bu referandum sürecinden sonra onaylanan 18 maddede harekete geçildi. İlkini HSYK'da gördük zaten ve Syn. Cumhurbaşkanımız da toplantılara katılmaya başladı. Bir metal yorgunluğu var illaki olacak 15 yıldır her girdiği seçimi kazanan Ak Parti var çünkü. Bizim için çok büyük bir gurur hasretin vuslata dönüştüğü nokta bundan sonrasında da durmak yok yola devam diyoruz. Çok daha hızlı çok daha güzel bir sürece girdik ilerleyeceğiz inşallah.

Çanakkale'deki uçak seferleri ile ilgili bilgi verir misiniz?

Yeşim Karadağ: Bizim İstanbul seferlerimiz Borajet tarafından karşılanıyordu ama Borajet'in kendi içinde girdiği sıkıntıdan kaynaklı İstanbul seferlerimiz iptal edildi ama bizim havaalanımız yenilendi 1400 m2 iken 10400 m2'ye çıktı ve uluslararası seferlere de hazır hale geldi. Kullanımına da başlandı geçen haftalarda. Bülent Bey'in çalışmaları ile önce Ankara seferlerini düzenledik önce ondan bahsedelim arkasından deniz uçağımıza geçelim hem de vatandaşlarımızın bilgisi dahilinde olmuş olur. Bizim Ankara seferlerimiz sürekli düzensizdi. Öğlen gidiyorsun, akşam gelemiyorsun gibi bir durum söz konusuydu ve Gaziantep Şahinbey Belediyesi'nin buraya şehitliklerimize gezi düzenlemesi oluyor her yıl ortalama 10 bin öğrenci getiriyor buraya o süreç içerisinde Ankara uçuşlarımız düzenliydi bizim onların getirdiği uçaktan kaynaklı. Grup Başkanvekilimiz Bülent Turan Bey sağolsun öncelikle bu seferleri düzenleme yolunda bir adım attı. Bunu düzene soktuk artık her gün 06.15'de Çanakkale'den Ankara'ya THY Anadolu Jet ile uçuşumuz var,23:30'da da Ankara'dan Çanakkale'ye uçuşumuz var.Tabi bizim olmazsa olmazımız bir de İstanbul var. İstanbul'da büyük uçak noktasında Atatürk Havaalanına inmesi tercih edilen bir durumdu aldığımız bilgilere göre. Vatandaşımız Sabiha Gökçen'i uzak buluyordu bu yüzden bize sürekli bu yönde bilgiler aktarılıyordu. Bunun sonucunda yine sağolsun Grup Başkan Vekilimiz Bülent Bey'in çabaları, GESTAŞ'ın bu duruma sahip çıkması ve Türkiye'nin öncü belediyelerinden Bursa B.Ş.B. Burutaş'ın katkılarıyla biz deniz uçağı seferlerini başlattık. Pazartesi, Çarşamba, Cuma günleri buradan sabah gidiyor akşam da geri geliyor. Gerçekten de Çanakkalemiz için bir veli nimet oldu çok da güzel oldu. Ben de bir vesile ile ilk uçanlardan birisi oldum.7 kişilik bir uçak, gerçekten uçuşu da düzgün, sarsması felan yok aslında benim kafamda soru işaretleri vardı binerek o soru işaretlerini de yenmiş olduk. Deniz uçağı Haliç'e iniyor, Avrupa yakasına iniyor hemen her yere ulaşımın kolay olduğu bir nokta. Çanakkalemiz'e hayırlı uğurlu olsun diyoruz bu noktada ama burada GESTAŞ'ı da unutmamak lazım GESTAŞ bir kamu kurumu ve büyük bir yükünü de GESTAŞ aldı. Bize bazı söylemler geliyor, kulağımıza haberler geliyor uçak fiyatlarının pahalı olduğu ve bunun indirilmesi ya da ucuzlatılması noktasında bilgiler geliyor. Şunu paylaşmak isterim sizlerle uçağın tek gidiş fiyatı 199 TL,gidiş-geliş alırsanız 389 TL ve 7 kişilik uçak. Toplamda ful olduğunu düşünürseniz gidiş 1400 TL.Bu tip uçakları kiralamak isterseniz ortalama fiyatı 1600 dolar. Şöyle bir durum da var biz Borajet ile giderken ben hiç 150 TL altında uçmadım. Bu noktada ben bu söylemleri yersiz buluyorum. Bu bir veli nimet gerçekten 45 dakikada İstanbul'da oluyorsunuz. Ben tekrar GESTAŞ'a ve Bülent Bey'e teşekkür ediyorum Çanakkale'yi bu noktada bir nebze de olsa rahatlattıkları için.

Çanakkale 1915 Köprüsünde çalışmalar ne durumda?

Yeşim Karadağ: Çanakkale 1915 köprüsü bizim 100 yıllık bir hayalimiz böyle bir gerçek var. Bunun alt yapı çalışmaları çokta uzun sürdü. Nerden olmalı, boğazdaki rüzgarın çok fazla olması bununla ilgili birçok etüt yapıldı ve inanılmaz bir proje hazırlandı. Diğer köprülerden daha ayrıcalıklı bir proje hazırlandı yani rüzgarın esiş yönünden tutun da mesafelerden tutun da bağlantı yollarına kadar en ince ayrıntısına kadar hesaplandı.18 Mart 2017 tarihinde Çanakkale 1915 köprüsünün temelleri atıldı ki çok yoğun bir katılım sağlandı. Syn. Cumhurbaşkanımız oradaydı, Başbakanımız oradaydı ve temelleri atıldı. Bir söz söylemek istiyorum bizde başlamış iş bitmiş iş demektir böyle bir gerçek var. Referandum sürecinden sonra 1915 köprüsü durdu, yapılmayacak gibi bir takım söylentiler çıktı. Önce şundan bahsetmek istiyorum halkın bunu söylemesi EVET yüzdesinin Çanakkale'de HAYIR yüzdesinden düşük olmasından kaynaklı ister istemez ama referandum sonuçlarını doğru okumak lazım.9,4 gibi EVET aldık Çanakkale'de ve bunu ilçelere böldüğümüz zaman benim hiçbir ilçemde merkez ilçe harici hiçbir ilçemde oy oranının düştüğünü görmüyoruz. Hepsi normal oyunu korudu normal aldığı yüzdeliği korudu ki bu yüzdelik dilimi 1 Kasım seçimlerine göre. Belki burada 1 Kasım seçimlerini baz almak doğru değildi çünkü 7 Haziran seçimlerinde insanlar şunu gördü biz istikrar istiyoruz, biz sürdürülebilir ekonomi istiyoruz. Biz artık rahata alıştık ve bu rahatlıkla ülkemizde yaşamak istiyoruz dediler ve 1 Kasım'da belki Ak Parti'ye oy vermeyecek kişiler bile ülkenin devamı ,istikrarı, sürdürülebilirliği için oy verdi ve cidden yüksek bir oy oranı aldık 1 Kasım seçimlerinde.1 Kasım seçimlerine baktığımızda referandum ile kıyasladığımızda benim bir puan iki puan üzerine çıkan ve oyunu koruyan ilçelerim hepsi bu noktada sabit kaldı. Şunu söylüyoruz keşke daha üzerinde olmuş olsaydı da biz de daha çok keyif alsaydık ama biz oy kaybetmedik. Biz büyük resime bakmalıyız biz Q küsür Türkiye'de EVET oyunu aldık ve millet kararını EVET'ten yana kullandı. Bu büyük yatırımlar  değilki sen EVET vermedin tamam yatırımı kestim diyelim ya da sen bize oy vermedin bu yatırımı buraya yapmıyorum demek değil ki zaten biz hiçbir zaman Ak Parti olarak böyle bir politika gütmedik, böyle bir yaklaşımda da hiçbir zaman bulunmadık. Biz sürdürülebilir güçlü bir Türkiye istiyoruz, biz 2023 hedeflerine doğru daha hızlı yürümek istiyoruz ve bunun için de Türkiye'yi ezilen büzülen bir Türkiye değil de Dünya'da söz sahibi olan bir Türkiye olsun istiyoruz ve bunun için çalışıyoruz yatırımları, hizmetleri ile her yerde her noktada her alanda biz büyük Türkiye için çaba sarfediyoruz. Çanakkale 1915 köprüsüne tekrar gelecek olursak bu kadar yatırım yapılmış, bu kadar fizibilite çalışması yapılmış ve burada Çanakkale'nin gerdanlığı olacak bir köprü bu bizim 100 yıllık hayalimiz ve gerçekleşecek 2023'de inşallah Allah'ın izni ile hep birlikte bu köprünün üzerinden geçeceğiz. Şuanda çalışmalar durmuş değil çalışmalar devam ediyor ama şöyle farklı bir inşaat farklı bir yapı temelleri atıldı yol düzenlemeleri de var o ağın içinde. Hepsi birbirini tamamlayan adımlar olduğu için ister istemez bir anda öyle ortaya gözle görülür birşeylerin çıkması söz konusu değil tabi ki. Halkımız şunu istiyor hani inşaatı dikeriz temel atarız, arkasından 1. katı çıkarız kamyon gelir beton döker gibi biz halk olarak açıkçası bunu görmek istiyoruz ama bu da köprü inşaatı yani ihaleyi alan firma bunu 2023'de tamamlamak üzere aldı biz daha 2017'deyiz.Çanakkale 1915 köprüsü Çanakkale'nin gerdanlığı olacak belki 2023'den daha erken bir sürede tamamlanacak ve üzerinden hep birlikte 18 Mart'da olduğu tüm devlet erkanlarının katılımıyla o heyecanı yaşayacağız.

Çanakkale Belediyesi Başkanı Ülgür Gökhan'ın Zeytin Yasası hakkında yaptığı konuşmaları nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yeşim Karadağ: Öncelikle Syn. Ülgür Gökhan için bir yorum yapacağım buradan ''Bunlar Tecavüzcü Coşkun'' ifadesini kullandı. Benim Çanakkale halkına önerim Ülgür Gökhan artık konuşma yapacağı zaman çocuklarını televizyon karşısından uzaklaştırsınlar ya da onun yazılı beyanatlarını felan okutmasınlar. Bu tarz, bu üslup Çanakkale gibi bir şehire barışın kenti diyoruz, barışın kentinin başkanına hiç ama hiç yakışmıyor bunlar tecavüzcü Coşkun oldular ifadesi. Bu tarz sözleri söylerken evet kendince doğruları vardır söylüyordur ama eğer ki siz bir makamda oturuyorsanız ve o makamı temsil ediyorsanız ağzınızdan çıkacak kelimelere dikkat etmelisiniz böyle bir gerçek var. Syn. Ülgür Gökhan'ı ben buradan esefle kınıyorum bu sözlerinden dolayı. Zeytin yasasına gelecek olursak az önce de kullandığım bir kelime vardı doğru okumak lazım. Şimdi bu yasanın adı zeytin koruma kanunu.15-20 yıl önce yani biz iktidar olmadan önce birtakım yerlerdeki zeytinlikler yok edilmiş ve üzerine sanayi tesisleri yapılmış böyle bir gerçek var. Bu düzenleme ile birlikte bu sanayi tesislerinin yani bu zeytin koruma yasasının özü bu onu özellikle dile getirmek istiyorum bu düzenleme ile birlikte hiç içinde zeytin kalmayan o arazi sadece zeytinlik diye geçiyor ama orası 15-20 yıl önce talan edilmiş bir şekilde sanayi tesisi kurulmuş artık zeytinden hiçbir şekilde eser yok. O sanayi tesislerinin düzenlenmesi noktasındaki bir yasa bu detayına baktığınızda. Zeytinliklerin olduğu noktalarda 3km'ye kadar herhangi bir sanayi tesisi kurulamaz.3km dışında sanayi tesisleri kurulabilir fakat bununla ilgili olarak da illerde heyet kurulacak bunların başında vali, ziraat odası gibi işin uzmanları heyette olacak. Siz zeytin işleme tesisi kurmak istiyorsunuz önce bu kurula geleceksiniz bu kurul onay verirse tesis kurulabilir onay vermezse zaten kuramazsınız. Kuruldan onay belgesi aldınız o belge bakanlığa gidecek bakanlık da onay verirse ancak o zaman tesis kurabilirsiniz.

Kamuoyunda ağaç kesme, zeytinliklerin yok edilmesi gibi söylemler var, bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?

Yeşim Karadağ: Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü Bey bir konuşmasında şunu söyledi ''ben bir tek ağaç kesileceğini bilsem bu yasayı kabul etmem'' dedi. Ağaç kesmek nedir bu ağaçlar zaten özel korunuyor. Biz Çanakkale olarak zeytin ve zeytin yağının faydasını çok iyi biliyoruz. Çanakkale'ye artı değer katıyor hem çiftçisine hem ticaretini yapana. Ağaç kesme olayı kesinlikle yok. Başbakanımız'ın da bir açıklaması oldu onu da size dile getirmek isterim zeytin ağacı sayısı biz iktidara gelmeden önce 100 milyondu, şuanda 172 milyon zeytin ağacı var. Türkiye, Dünya'da ikinci olmuş zeytin üretimi noktasında. Zeytin üretimi 600 tondan 1 milyon tona çıkmış bunlar ciddi rakamlar bu durumda ağaç kesme gibi bir durum söz konusu olabilir mi? Biz diyoruz ki ülke yatırım yapsın, çalışsın, ülkemiz ihracat yapsın tüm kanalların yolunu açmaya çalışırken böyle bir mantık hatasını yapabilir miyiz? Bu tepkiler bir kaşık sudan fırtına çıkarmak gibi birşey açıkçası hani muhalefet muhalefet yapacak ama ben bazen çok gülüyorum iyi okuyun iyi araştırın ondan sonra muhalefet yapın. Ben halkımızın bu konuyu tartmasını istiyorum bu konu neden Bilim ve Sanayi Bakanlığı'nda görüşülüyor?20 yıl öncesinde yapılan hataların düzeltilmesi gerekiyor bakın adamın tapusunda zeytinlik yazıyor ama zeytinden eser yok üzerinde bir işletme var bunlarda bir şekilde mağdur bunlara çözüm üretmek lazım. Bu yüzden böyle bir yasa gündeme geldi. Gereksiz algı operasyonu yapmaya gerek yok bu durumda ne bir ağaç kesilecek ne de birilerine bir yerlerde peşkeş çekilmeyecek böyle birşey söz konusu olamaz.

Kepez Belediye Başkanı Dr. Ömer Faruk Mutan yeni hastane yolu ile ilgili bir basın açıklamasında yetkililere seslendi, yol bitti taşının dedi, siz bu konuda neler söyleyeceksiniz?

Yeşim Karadağ: Hastane yoluna deyinmeden önce Syn. Mutan'a deyineceğim, Syn. Mutan konuşmasında şöyle bir ifade kullandı ve dedi ki bunları gezi bitiremedi, referandum bitiremedi ama zeytin bitirecek dedi. Biz halkımıza güveniyoruz bu millet neyin doğru neyin yanlış  olduğunu çok iyi biliyor. Hiç umutlanmasınlar diyorum ve hemen hastane yoluna geçiyorum. Sayın Mutan bana şöyle yüklendiler böyle yüklendiler yolu yapın, yolu yapın diyerekten baya bir gündem konusu olmuştu. Sayın Mutan benim bütçem yok dedi, hastane yolu yapacağım ama sadece Kepezliler mi gidecek tüm Çanakkaleliler gelecek dedi ve bu noktada da biz ona yine demedik ki farklı bir partinin belediye  başkanısın yine bizim milletvekilimiz Syn. Bülent Turan Bey el attı olaya. Ciddi anlamda bir para çıkartıldı bu yolda da kullanılmak üzere ve Syn. Mutan yolu bitirdi hatta söz verdiği tarihten önce bitirdi, tebrik ediyoruz kendisini. Yolu bitirdi amma velakin ben de açıkcası söylemek gerekirse şunu sormak istiyorum Syn. Mutan'a biz hastanede radyolojide hasta kabule başladık, kadın doğum geçecek ve tüm birimlerimizi artık taşıyacağız ama biz Syn. Mutan'dan yine bir hizmeti çabuklaştırmasını bekliyoruz. Sadece soruyorum kendisine yapı kullanım izni olan bir binaya niçin su veremiyorlar? Taahhüt etsinler bize kesintisiz su vereceklerini biz zaten hemen taşınacağız.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 26 17 3 6 33 54
2 İstanbul Başakşehir 26 16 5 5 20 53
3 Beşiktaş 26 14 8 4 24 50
4 Fenerbahçe 26 13 9 4 19 48
5 Trabzonspor 26 11 9 6 8 42
6 Kayserispor 26 11 8 7 4 41
7 Göztepe 26 11 7 8 0 40
8 Demir Grup Sivasspor 26 11 5 10 -2 38
9 Akhisar Bld. Genç. 26 9 7 10 -4 34
10 Yeni Malatyaspor 26 9 7 10 -6 34
11 Bursaspor 26 9 6 11 -1 33
12 Kasımpaşa 26 8 7 11 -5 31
13 Aytemiz Alanyaspor 26 8 4 14 -6 28
14 Antalyaspor 26 7 7 12 -16 28
15 Osmanlıspor FK 26 7 6 13 -7 27
16 Gençlerbirliği 26 6 9 11 -8 27
17 Atiker Konyaspor 26 6 6 14 -10 24
18 Karabükspor 26 3 3 20 -43 12
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 28 15 8 5 22 53
2 MKE Ankaragücü 28 15 7 6 15 52
3 Ümraniyespor 28 15 5 8 13 50
4 Altınordu 28 14 6 8 10 48
5 Gazisehir Gaziantep FK 28 13 8 7 25 47
6 Boluspor 28 13 5 10 15 44
7 İstanbulspor 28 12 6 10 1 42
8 Vartaş Elazığspor 28 11 8 9 7 41
9 Erzurum BB 28 10 10 8 3 40
10 Balıkesirspor 28 12 6 10 4 39
11 Giresunspor 28 10 7 11 5 37
12 Adana Demirspor 28 9 7 12 -2 34
13 Adanaspor 28 9 7 12 -12 34
14 Samsunspor 28 7 12 9 -7 33
15 Eskişehirspor 28 9 7 12 1 31
16 Denizlispor 28 8 6 14 -9 30
17 Manisaspor 28 7 3 18 -27 15
18 Gaziantepspor 28 2 4 22 -64 1
    Takımlar O G B M Av P
1 Menemen Belediyespor 27 19 4 4 37 61
2 Hatayspor 27 18 5 4 36 59
3 Afjet Afyonspor 27 17 7 3 27 58
4 Sivas Belediyespor 27 16 7 4 22 55
5 Sancaktepe Belediyespor 27 13 10 4 20 49
6 İnegölspor 27 14 7 6 9 49
7 Keçiörengücü 27 14 6 7 30 48
8 Sarıyer 27 11 4 12 4 37
9 Kastamonuspor 27 11 3 13 3 36
10 Tokatspor 27 9 8 10 -8 35
11 Etimesgut Belediyespor 27 9 6 12 -7 33
12 Eyüpspor 27 9 4 14 -13 31
13 Amed Sportif 27 9 6 12 -1 30
14 Bucaspor 27 8 6 13 -7 27
15 Tuzlaspor 27 7 5 15 -12 26
16 Bodrumspor 27 5 7 15 -21 22
17 Kocaeli Birlik Spor 27 4 3 20 -34 12
18 Mersin İdmanyurdu 27 1 0 26 -85 -18
    Takımlar O G B M Av P
1 Gümüşhanespor 27 16 4 7 21 52
2 Altay 27 14 8 5 21 50
3 Bugsaşspor 27 14 6 7 19 48
4 Sanliurfaspor 27 15 3 9 13 48
5 Sakaryaspor 27 13 8 6 13 47
6 Hacettepe Spor 27 12 10 5 18 46
7 Bandırmaspor 27 13 6 8 9 45
8 Konya Anadolu Selçukspor 27 11 9 7 -1 42
9 Niğde Belediyespor 27 11 6 10 -2 39
10 Kırklarelispor 27 10 8 9 0 38
11 Zonguldak Kömürspor 27 9 7 11 -6 34
12 Kahramanmaraşspor 27 8 9 10 -9 33
13 Pendikspor 27 8 7 12 -8 31
14 Fatih Karagümrük 27 9 3 15 -12 30
15 Nazilli Belediyespor 27 5 8 14 -17 23
16 Fethiyespor 27 4 10 13 -18 22
17 Karşıyaka 27 4 9 14 -16 15
18 Silivrispor 27 2 9 16 -25 15
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık