Çanakkale Hedef Gazetesi'nin Güncel Haber Sitesi. Çanakkale Haber

  • Dolar 3.7912
  • Euro 4.6641
  • GR ALTIN 162.06
  • ÇEYREK 264.97

54. Uluslararası Troia Festivali programı tanıtıldı “Bütçe;1 Milyon 150 Bin TL”

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, 09-13 Ağustos 2017 tarihleri arasında bu yıl 54.’sü düzenlenecek olan Uluslararası Troia Festivali kapsamındaki etkinliklerin tanıtımını düzenlediği basın toplantısında yaptı.

54. Uluslararası Troia Festivali programı tanıtıldı  “Bütçe;1 Milyon 150 Bin TL”

 

Belediye Meclis Salonunda düzenlenen basın toplantısında Başkan Gökhan’a Belediye Başkan Yardımcıları Rebiye Ünüvar, Özleyiş Çetin ve Ali Sürücü eşlik etti. Belediye Başkanı Ülgür Gökhan 54. Uluslararası Troia Festivali programıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada; “Bu yıl Uluslararası Troia Festivalimizin 54.’sünü düzenliyoruz. Geçtiğimiz sene maalesef FETÖ terör örgütünün 15 Temmuz darbe girişimi nedeni ile festivalimizi gerçekleştirememiştik. Sadece bir Selda Bağcan konseri ile hem demokrasimize olan bağlılığımızı vurgulamıştık, hem de darbe girişimini lanetlemiştik. Bu yılki festivalimizi 9-13 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştireceğiz. Biliyorsunuz önümüzdeki yılı Troia yılı olarak yaşayacağız. Bu yıl da oradan hareketle onun bir başlangıcı olarak algılamak durumundayız. Çanakkale’yi barışın ve özgürlüklerin kenti olarak sunuyoruz. Bu da kabul gördü. Bu söylemimiz herkesin dilinde. Yerli yabancı, herkes Çanakkale’yi barışın ve özgürlüklerin kenti olarak tarif ediyor. O bakımdan sanatsal etkinliklerin çok önemi var. Bir kente barış, özgürlük kavramlarının yerleşmesini istiyorsak, elbette ki sanat gibi evrensel değerlerden faydalanmamız ve bunu kentin sokaklarına taşıyarak, halkı bu bağlamda hem bilinçlendirmek hem de bu duyguyu paylaşmamız gerekiyor. Burada biz hoşgörü, barış, paylaşma kültürü gibi misyonları yüklendik ve onları da bu kente yüklüyoruz. Barışın temel felsefesi şudur; hiç kimseyi ötekileştirmeden, bize benzemeyeni, bizim gibi düşünmeyeni, bizim gibi konuşmayanı sevgi ve hoş görü ile kucaklayabilirsek, onu dinleyebilirsek, dinleme nezaketini gösterirsek, o zaman barış da olur, özgürlükleri de kapsayabiliriz. Böylelikle yaşamımız da anlam kazanır. Esas olan da düşünebilme kabiliyeti olan bir varlığın düşünmesini engelleyemediğimize göre, o zaman düşünceyi ifade edebilme özgürlüğünü de savunmalıyız. Esas olan düşünce özgürlüğü değildir, düşünceyi ifade etme özgürlüğüdür. İfade etme özgürlüğü çağrımızı yenilemek istedik. Bu seneki sloganımız ‘Ey Özgürlük’. Dediğimiz gibi özgürlük kavramı içerisinde herkesin düşüncesine hoşgörü ve düşüncenin kim tarafından ifade edilirse edilsin, ona saygı ile yaklaşılmasındaki anlayışımızı ifade etmek anlamında kullanılmıştır. Kısıtlamadan yapılan tüm işler başarıya ulaşır. Bu noktada festivalimizde birbirinden değerli ve alanında önemli işlere imza atmış dünyaca ünlü müzisyenler, tiyatro sanatçıları, dans sanatçılarını, gazeteci ve yazarları kentimizde ağırlayacağız ve onlarla beraber olacağız. Ben festivalimizin tüm karanlıkların içinden geçip, bizleri aydınlatmasını diliyorum. Dünya barışını temsil eden güvercin gibi uçup bizlere umut dağıtmasını diliyorum” dedi.

 

Festival içeriği hakkında da bilgi veren Başkan Gökhan, ilk olarak Çimenlik Kalesinde düzenlenecek etkinlikleri açıkladı. Başkan Gökhan; “Festivalimiz 8 Ağustos’tan itibaren başlayacak, ama esas etkinliklerimiz 9 Ağustos’ta başlayacak. İlk gün, 9 Ağustos’ta Yasmin Levy Çimenlik Kalesinde sahne alacak. Yasmin Levy, seferad kültüründen gelme bir sanatçı. Anadolu türküleri, müzikleri ile seslenecek. Bu türküleri kendi dilinde seslendirecek. Kariyerine Flamenko söyleyerek başlamış ve çeşitli yerlerde, konserlerde sanatçılar ile çalışmış. Bu topraklara ait olan, farklı kültür ve disiplinden gelen enstrümanları da donanmış, Latino dilinde Anadolu topraklarından gelen ezgileri söyleyen sanatçı. 10 Ağustosta Los Vivancos dans grubu var. Bu 5 sene içerisinde çeşitli ödüllere ulaşmış. Bu grup 30 ülkede milyonlarca insana ulaşmış ve dünya çapında meşhur grubu Çanakkaleli hemşerilerimiz ile buluşturacağız. 11 Ağustos’ta bizden bir sanatçı var. Dünyaca ünlü perküsyon sanatçısı Burhan Öçal. Geçen sene getirecektik, ancak 15 Temmuz nedeni ile yapamadığımızdan dolayı getirememiştik. Burhan Öçal’ı tanıtmama gerek yok. Hepimizin yakından tanıdığı, beğendiği bir sanatçımız. Onu 11 Ağustos’ta Çimenlik Kalesinde izleyeceğiz. 12 Ağustos’ta Çimenlik Kalesinde Moskova Devlet Balesinin seçkin bir topluluğun gelecek. Kendilerine özgü bir grup tarzları var ve bunu izleyeceğiz. Kuğu Gölü Balesini bizler ile paylaşacaklar. 13 Ağustos’ta Livaneli Korosu ve Orkestrası sahne alacak. Zülfü Livaneli koroda söylemiyor, ama onun yetiştirdiği genç yeteneklerden oluşan bir koro sahne alacak. Konserin de son şarkısının da malum olarak ‘Ey Özgürlük’ olacağını tahmin ediyoruz. Bu konser de bir de sürprizimiz olacak. Belediyemizin Altın Yıllar Yaşam Merkezinde Demli Sesler Koromuz var. O korodan bazı hemşerilerimiz de onlar ile birlikte söyleyecekler. Bu şekli ile Çimenlik Kalesi programımız tamamlanmış olacak” dedi.

 

Özgürlük Parkında gerçekleştirilecek olan etkinlikler hakkında bilgi veren Başkan Gökhan; “Özgürlük Parkında yine aynı tarihlerde konserlerimiz olacak. 9 Ağustos’ta festivalin ilk günü Gülay ile türkülerimiz ile özgürlüğe sesleneceğiz. 10 Ağustos’ta yerel bir gurubumuz var, Grup Ezgi. 11 Ağustos’ta Niyazi Koyuncu konseri var. 12 Ağustos’ta Yaşar Konserimiz var. 13 Ağustos’ta gençlerin çok yoğun talep ettiği Aydilge ile beraber olacağız” dedi.Troia Festivali Kapsamında düzenlenecek olan söyleşi programını da açıklayan Başkan Gökhan; “Söyleşilerimize gelince; Ümmiye Koçak geliyor. Ümmiye Koçak, Adana’nın Çelemli Köyünde doğmuş ve ilkokuldan sonra okula gitmemiş. Okuduğu kitaplar ile kendini geliştirmiş. İlk okuduğu kitap, Maksim Gorki’nin Ana adlı kitabı olmuş. Daha sonra kendini geliştirmiş ve evlendikten sonra Mersin’in Arslan Köyüne giden Ümmiye Koçak, Arslan Köy Kadınlar Tiyatro Topluluğunu kurmuş. İlk oyunları da Remzi Özçelik’in Taş Bademler adlı oyunu olmuş. Daha sonra da kendi hikayelerinden oluşan bir oyun derlemiş. Kadının feryadı adlı oyunu sahneye taşımış ve Hasret Çiçekleri adlı oyunu ile 2006 yılında Sabancı Uluslararası Adana Festivali’nde sahne almış. Daha da enteresan bir bilgi tarlalarda çalışarak kazandığı paraları biriktirerek kadına karşı şiddet sorununu anlatan, uzun metraj sinema filmini yazmış ve yönetmiş, 49. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde de Galası yapılmış. New York Avrasya Film Festivali’nde sinemada en iyi Avrasyalı kadın sanatçı ödülünü kazanmış. Bu hanımefendinin bütün bu yaşam hikayesini 9 Ağustos’ta Halk Bahçesi’nde kendi ağızından dinleyeceğiz. 10 Ağustos’ta Fatih Portakal geliyor. Fatih Portakal’ı biliyorsunuz, Fox TV’den. İnsan ve sorgulama konusunda televizyon ekranlarının her akşam nasıl yorumlar yapacak diye merakla beklediğimiz bir isim. İnsan ve Sorgulama konusunda bir söyleşi yapacak. 11 Ağustos’ta da Prof. Dr. Aziz Korukman Türkiye’deki Enerji Politikalarının Ekonomiye Etkileri adında bir söyleşi yapacak. Bunların hepsini halk Bahçesi’nde olacak. Bunlar da bu festivalin Halk Bahçesi’ndeki söyleşi ayakları olacak” ifadelerini kullandı.

 

Tiyatro etkinlikleri hakkında ise bilgilendirmede bulunan Başkan Gökhan; “Amfi tiyatrodaki etkinliklerimiz de Hasankeyf Tiyatro Topluluğu’nun oyunu var. 13 Ağustos’ta da Ankara Sanat Tiyatrosu’nun ‘Ödenmeyecek, Ödemiyoruz’ oyunu ile festivaldeki yerini alacak. Bunları da orda izleme fırsatı bulacağız. Sergilerden ise Çanakkale Seramik Müzesi’nde Ara Güler’in Çanakkale’si var. Ara Güler’in çok uzun yıllar önce Çanakkale’nin değişik tarihi fotoğraflarından oluşan bir sergi ayın 9’undan itibaren olacak. Yazar Sanatçı Evi’nde afiş yarışmasının eserleri sergilenecek. Oldu Canım adlı sergi Türkan Saylan Sosyal Tesisleri’nde, Özgür Ruhlu Kadınlar da Devlet Güzel Sanatlar Galerisi’nde yerlerini alacaklar” dedi.Festival kapsamında spor etkinliklerinin de yer alacağını ifade eden Başkan Gökhan; “Biliyorsunuz spor etkinliklerimiz de var. Hem spor var, hem yerel müzisyenlerimiz konser veriyorlar. Yerel müzik grupları, Roman Saz Grubu, Boğaz Saz Grubu ve Grup Hedon da Çağlar Kaynak Basketbol Sahasında konserler verecek. Yine Çağlar Kaynak Basketbol Sahasında, 23. Sokak Basketbol Turnuvası her yıl olduğu gibi bu yıl da yapılacak. 25. Uluslararası Troya Açık Satranç Turnuvası olacak. Troya Futbol şenliği olacak. Anafartalar Spor Salonu’nda 15. Troya Briç Turnuvası yapılacak. Bu arada 2. Uluslararası Boğaz Film Festivali de, Troia Festivali kapsamında yer alacak. Bu da 10-12 Ağustos tarihleri arasında Güzelyalı Çamlık Park’ta gerçekleşecek” dedi.

 

Çocuklarımızı da unutmadık

 

Festival kapsamında çocuklar için de etkinliklerin yer aldığını belirten Başkan Gökhan; “Çocukları da elbette unutmadık her yıl olduğu gibi Halk Bahçesi’nde her gün 17.00 ile 20.00 arası çocuklar için oyun, dans, drama atölyeleri, masal, animasyon grupları yer alacak. Böylece 9-13 arası müzik, sergi, söyleşi, spor ve çocuklara yönelik etkinlikle bu günü gerçekleştirmiş olacağız. Açılışımızı yine ayın 8’i gibi planlamaktayız. Onu da yine basına duyurusunu yapacağız” dedi. Festivalin bütçesi hakkında da bilgi veren Başkan Gökhan; “Bu halkın parası ile yapıyor. Bunu saklamanın manası yok. Burada sanatçıların her biri son derece değerli sanatçılar. Bu sanatçıları getirdiğimizde, insanlar nasıl para vermeden, izlerim diyerek hareket etti. Çevre illerden insanlar gelmişti. İnsanlar bunları ücretsiz izleyecek. Biz, bunu insanlara verdiğimiz zaman adam başı 11 lira tutuyor. Bunları izletip mutlu oluyoruz. Kentlilerimize para verip gidemeyeceği, ya da çok para vermek zorunda kalmasından ziyade ücretsiz olarak bu hizmeti vereceğiz. 1 Milyon 150 Bin TL’ye bütün bu festivalin ulaşım, sahne, sanatçı gibi bedelleri karşılanacak” dedi.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 23 15 2 6 25 47
2 İstanbul Başakşehir 22 14 4 4 20 46
3 Fenerbahçe 22 12 8 2 20 44
4 Beşiktaş 22 11 8 3 20 41
5 Kayserispor 23 10 8 5 6 38
6 Trabzonspor 23 9 9 5 5 36
7 Demir Grup Sivasspor 22 10 4 8 -3 34
8 Göztepe 22 9 6 7 0 33
9 Akhisar Bld. Genç. 23 8 6 9 -3 30
10 Kasımpaşa 23 8 5 10 -4 29
11 Yeni Malatyaspor 22 7 7 8 -4 28
12 Bursaspor 23 7 6 10 -2 27
13 Gençlerbirliği 22 6 7 9 -6 25
14 Antalyaspor 22 6 6 10 -13 24
15 Aytemiz Alanyaspor 23 6 3 14 -10 21
16 Atiker Konyaspor 23 5 6 12 -10 21
17 Osmanlıspor FK 22 5 4 13 -12 19
18 Karabükspor 22 3 3 16 -29 12
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 23 13 5 5 17 44
2 MKE Ankaragücü 24 12 7 5 14 43
3 Ümraniyespor 23 12 5 6 14 41
4 Gazisehir Gaziantep FK 23 10 8 5 21 38
5 İstanbulspor 23 11 5 7 4 38
6 Altınordu 23 10 6 7 7 36
7 Boluspor 23 10 4 9 8 34
8 Vartaş Elazığspor 23 9 7 7 4 34
9 Balıkesirspor 24 10 6 8 4 33
10 Adanaspor 23 9 6 8 -7 33
11 Giresunspor 23 8 7 8 2 31
12 Erzurum BB 23 7 9 7 1 30
13 Samsunspor 24 6 10 8 -8 28
14 Eskişehirspor 23 8 6 9 4 27
15 Adana Demirspor 23 6 6 11 -6 24
16 Denizlispor 23 6 5 12 -9 23
17 Manisaspor 23 7 2 14 -14 14
18 Gaziantepspor 24 1 4 19 -56 4
    Takımlar O G B M Av P
1 Menemen Belediyespor 23 17 2 4 33 53
2 Hatayspor 24 16 4 4 28 52
3 Afjet Afyonspor 23 15 6 2 27 51
4 Sivas Belediyespor 23 13 7 3 20 46
5 İnegölspor 24 13 7 4 10 46
6 Sancaktepe Belediyespor 24 12 8 4 18 44
7 Keçiörengücü 23 13 4 6 30 43
8 Sarıyer 24 11 3 10 6 36
9 Kastamonuspor 23 10 3 10 7 33
10 Tokatspor 23 8 7 8 -6 31
11 Etimesgut Belediyespor 23 8 5 10 -4 29
12 Eyüpspor 23 7 4 12 -12 25
13 Amed Sportif 23 7 6 10 -2 24
14 Bucaspor 23 6 5 12 -11 20
15 Tuzlaspor 24 5 4 15 -19 19
16 Bodrumspor 23 4 6 13 -18 18
17 Kocaeli Birlik Spor 24 2 3 19 -36 6
18 Mersin İdmanyurdu 23 1 0 22 -71 -18
    Takımlar O G B M Av P
1 Gümüşhanespor 23 14 3 6 21 45
2 Altay 23 13 6 4 18 45
3 Hacettepe Spor 23 11 9 3 20 42
4 Sanliurfaspor 23 13 3 7 12 42
5 Sakaryaspor 23 11 8 4 12 41
6 Bugsaşspor 23 11 6 6 13 39
7 Bandırmaspor 23 11 5 7 7 38
8 Kırklarelispor 23 10 5 8 3 35
9 Niğde Belediyespor 23 10 5 8 -3 35
10 Konya Anadolu Selçukspor 23 8 9 6 -1 33
11 Pendikspor 23 7 7 9 -3 28
12 Zonguldak Kömürspor 23 6 7 10 -8 25
13 Fatih Karagümrük 23 7 2 14 -12 23
14 Kahramanmaraşspor 23 5 8 10 -13 23
15 Fethiyespor 23 4 8 11 -16 20
16 Nazilli Belediyespor 23 4 4 14 -20 17
17 Karşıyaka 23 4 9 10 -10 15
18 Silivrispor 23 2 7 14 -20 13
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık