Çanakkale Hedef Gazetesi'nin Güncel Haber Sitesi. Çanakkale Haber

  • Dolar 3.7912
  • Euro 4.6641
  • GR ALTIN 162.06
  • ÇEYREK 264.97

50 Bin Öğrencisiyle parlayan yıldız “ÇOMÜ”

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yücel Acer Çanakkale Hedef Gazetesi ile yaptığı özel röportajda samimi açıklamalarda bulundu.

50 Bin Öğrencisiyle parlayan yıldız “ÇOMÜ”

Rektör Acer, yaklaşık 25 yıllık bir geçmişi olan Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesinin geçmişten günümüze olan değişimini ve görevde bulunduğu 2 yıllık süreyi, yapılan ve yapılacak olan projeler kapsamındaki başarıları ve hayalleri gibi birçok konuları Çanakkale Hedef Gazetesi ile paylaştı.

Sizi kısaca tanıyabilir miyiz?

Yücel Acer; Ben aslen Yozgatlıyım.1971 Yozgat/Sorgun doğumluyum. Ortaokul ve liseyi Kayseri'de okudum. Üniversiteyi Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler bölümünde okudum daha sonra YÖK bursuyla İngiltere'de uluslararası hukuk master ve doktorası yaptım.1994 yılında Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’ne bir asistan olarak, araştırma görevlisi olarak başladım.2000 yılına kadar yurt dışında İngilteredeydim.2000-2014 yılları arasında üniversitemizde çalıştım. Dolayısıyla Yrd. Doç. ve Prof. unvanlarını burada aldım.2014 Yılında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi’ne geçtim. Yaklaşık orada 1 yıl çalıştım. Daha sonra 2015 yılı Mart ayında Sn. Cumhurbaşkanımız tarafından uzun süre çalıştığım yani meslek hayatımın tamamının geçtiği Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’ne rektör olarak atandım.2015 Mart ayından buyana üniversitemizde rektör olarak çalışıyorum. Evli, 2 çocuk babasıyım.

2 yıllık göreviniz içinde üniversiteye neler kattınız?

Yücel Acer; Öncelikle şunu vurgulamam lazım Türkiye’nin her şehrinde üniversite açılması projesi Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük projesidir. Üniversiteler bulundukları şehre çok şey katıyor bunlar ekonomik, kültürel, sosyal, sportif olarak ve her açıdan üniversiteler bulundukları şehrin dinamiği oluyorlar. Neden dinamiği oluyorlar? Üniversiteler kendi alanlarında epey uzmanlaşmış, okumuş insanların çalıştığı bir kurum dolayısıyla etrafına destek verebilecek kişiler. Yani her alanda uzmanlarımız var şuanda. Örneğin deprem olur, deprem ile ilgili uzman görüşü alabileceğimiz profesör hocalarımız vardır ya da astro fizik ile ilgili vardır, sosyal branşlarda ne ihtiyaç olursa konuşabileceğiniz, görüş alabileceğiniz uzmanlar vardır. Bu anlamda şehre ciddi katkı sağlamaktadır. Diğer taraftan şöyle bir dinamik unsurdur; düşünün bizim üniversitemizin 50 bin öğrencisi var. Bunun 30 bini şehir merkezinde. Çanakkale şehir merkezinde 30 bin öğrenci demek genç, dinamik 30 bin üniversite öğrencisi demek. Bu şüphesiz ki şehrin önemli bir dinamiği oluyor. Bu anlamda bizim Çanakkale’ye üniversite olarak attığımız önemli değer olduğunu düşünüyorum. Benim görev yaptığım 2 yıl boyunca tabi ki Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nin bir üniversite olarak yaşadığı bazı sıkıntıları vardı ben göreve geldiğimde. Burada daha çok bilim, eğitim ve öğretim ön planda olması lazım. Bizden toplumun beklentisi bu. Yani iyi eğitim, öğretim yapıyor olmamız lazım, bilimsel araştırma yapıyor olmamız lazım. Bir üniversiteden bu beklenir. Bunu doğru ve düzgün yapan bir kurum olmak anlamında bazı sıkıntılar vardı. Türkiye’nin yaşadığı paralel yapılanmaya ilişkin sıkıntılar bizim üniversitemizde hat safhadaydı.2 yıl içerisinde ortaya konan olağanüstü mevzuatın desteği ile üniversitemiz bundan büyük oranda sıyrılmış durumda. Şuan tekrar daha çok bilim konuşan, eğitim ve öğretim konuşan, bunlarla ilgilenen bir kurum haline geldi. Bu anlamda en büyük kazanımımızın 2 içerisinde bu olduğunu düşünüyorum.

Üniversitemizde açmayı planladığınız bir bölüm var mı?

Yücel Acer; Aslında üniversitemizin temel bir çok alanda fakültesi var.14 fakültemiz var. Tabi bunlar arasında olmayanları söyleyeyim ben. Hukuk fakültesi yok, veterinerlik yok, eczacılık yok fakat en son kurulan fakültemiz diş hekimliği fakültemiz. Diş hekimliği fakültesinin önemli bir fakülte olduğunu düşünüyoruz. İhtiyaç duyulan bir eğitim alanı olduğunu düşünüyoruz. Fakülte kuruldu, bunu aktif hale getirmek için çalışıyoruz. Mekan ve kadro sorununu yavaş yavaş hallediyoruz. Tahmin ediyorum 1.5 yıl sonra Diş Hekimliği Fakültemiz de eğitim ve öğretime başlayacak.

Üniversitemizin 25.yılını nasıl değerlendiriyorsunuz?

Yücel Acer;1992 yılında üniversitemiz kuruldu ben 1994 yılında göreve başladım burada. Bulunduğum süre boyunca üniversitenin gelişimini yakından gözlemleme fırsatım oldu. Şunu söyleyebilirim 25 yıl demek çeyrek asır demek. Yani çeyrek asırı geride bırakmış bir üniversite. Böyle bir kurumdan yeni üniversite diye artık bahsedemeyiz. Belli sorunları aşmış artık kurumsallaşmış bir kurum olması gerekir. Bu anlamda 25 yılın Çanakkale 18 Mart Üniversitesi tarafından aksadığı, gelişiminin aksadığı dönemler oldu. Sadece bizden 4 yıl önceki durum değil kuruluşundan bu tarafa baktığınızda bazı dönemlerde bazı çekişmeler yüzünden üniversitenin gelişiminin yavaşladığı ve hatta durduğu zamanlar oldu. Buna rağmen Çanakkale 18 Mart Üniversitesi kendi döneminde kurulan üniversiteler ile karşılaştırıldığında epey hızlı gelişmiş bir üniversite. Çanakkale 18 Mart Üniversitesi 25 yılın hakkını belli oranda vermiş bir üniversite ben öyle değerlendiriyorum.

Çanakkale’de bulunan kurumlarla iş birliğiniz nasıl?

Yücel Acer; Biz bir devlet üniversitesiyiz. Bizim amacımız para kazanmak değil amacımız düzgün bir eğitim, öğretim ve bilimsel araştırma yapmak. Bu bağlamda bizim hem mevzuat anlamında hem de etik anlamda iş birliği yapma yükümlülüğümüz var. Yani iyi şeyler yapabilmek için bakış açımız hem kamu hem de özel kuruluşlarla iş birliği yapan bir üniversite oldu. Tabi ki Çanakkale Valiliği bir çok konuda istişare ettiğimiz, birbirimizi desteklediğimiz bir kurum. Sayın Valimiz ile her hafta görüşmemiz oluyor ve karşılıklı görüşlerimizi bildiriyoruz. Diğer kurumlarla da öyle. Mesela Çanakkale’de ticaretle uğraşan, sanayisi ile ilgilenen kuruluşlar, belediyeler ile yeri geldiğinde istişare ediyoruz. Şunu özetle söyleyebilirim Çanakkale’deki kurumların; üniversite bizimle çalışmıyor, bizimle iş birliği yapmıyor demesi artık mümkün değil. Hatta GMK projeleri bağlamında mesela bizim proje koordinasyon merkezimiz 2 proje aldı şuan Çanakkale’ye proje hazırlama eğitimi veren bir proje olacak bu. Çanakkale’deki kurumlarla iş birliği yapma konusunda sıkıntıları geride bıraktık artık.

Eceabat’a yapılacak olan kampüs hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yücel Acer; Çanakkale bulunduğu konumu ile gerçekten çok güzel bir yer. Eceabat’ta aynı güzellikte deniz kenarında çok güzel bir yerde konumlanmış. Üstelik kıyıda köşede olan bir yer de değil. İstanbul ve çevre illerden kolay ulaşılabilecek bir yer fakat üniversite orada pek var olamamış bugüne kadar ama Eceabatlılar da çok istiyorlar üniversite ile ilgili bir şey olsun burada diye. Bende aynı düşünce içerisindeyim. Oraya açılmış bir okulumuz yoktu daha önce ama bizim burada Deniz Bilimleri Teknolojisi M.Y. O. var 2 yıllık eğitim, öğretim onu oraya taşımaya karar verdik. Yalnız bina sorunumuz var, bina sorununu devlet kaynakları ile halletmek uzun zaman alır bunu daha hızlı halletmek için biraz hayırsever iş adamların desteğine ihtiyacımız var. Şuan yaptığımız çalışma orada bir üniversite adı altında kampüs alanı tahsis edildi. Orada bizim yerleşik alanımız var, kampüsümüz var. Oraya bizim projesini hazırladığımız bina ve tesislerin yapılmasını bekliyoruz ama bunu sadece Eceabatlılara bırakmadık ben de onlarla beraber kimi bu konuda ikna ederiz, okul binasının yapımını gerçekleştirebiliriz diye çalışıyoruz. Şuan ki noktada eğer bina gerçekleşirse, yani bina biter bitmez orada bir üniversite okulumuz var.

Açık hava spor alanları inşaat halinde, bunlar hakkında bilgi alabilir miyiz?

Yücel Acer; Bu konu önemli, biz önem veriyoruz. Ben sporu seven ve ilgi duyan birisiyim. Böyle olmasaydım bile spor bir toplumun önemli unsuru. Benim gördüğüm örneklerde ülkeler sporcuları ile epey övünürler ve oransal olarak baktığımızda özellikle batı Avrupa’dakiler bize göre çok daha fazla spor yapıyorlar. Spor, vücut ve ruh sağlığı açısından çok önemli hele ki günümüzde insanların dijital dünyaya hapsedildiği dönemde spor çok daha önemli. Fakat bizim kampüsümüzde spor tesislerinin benim göreve geldiğim dönemde yetersiz olduğunu düşündüm. Çünkü bir iki spor yapabilme imkanına sahipsiniz neler yapılabilir? Futbol, basketbol ve voleybol oynayabilirdiniz bunların dışında bizim Dardanos yerleşkemizde küçük bir tenis sahası vardı birde yüzme havuzumuz vardı. Onun dışında başka spor dallarına yönlendirmek için hiçbir altyapımız yoktu. Bu kampüste kapalı bir spor salonu dışında hiçbir spor tesisi yoktu. Burası bizim merkez yerleşkemiz ama biz şu kararı aldık. Spor salonumuzu bir spor merkezi alanına getirdik. İçinde halter, boks, okçuluk yapılabilen bir merkez haline getirdik. Onun yanında açık okçuluk sahası yapacağız bu yaz. Kampüsün yukarısında 2 tane tenis sahası ve yanında park alanı yapmaya başladık bitmek üzere. Orası tenis kurslarının da alınabileceği, belli saatlerde elinize raketiniz alıp gidip tenis oynayabileceğiniz hem de açık ama üzeri kapalı özellikle kışın da tenis oynanabilecek mekanlar olacak orası. Yeni açık spor alanları belirlediğimiz yerler var onları da yavaş yavaş yapacağız. Üniversite okuyan bir öğrencin iyi bir spor yapma imkanına sahip bir üniversitede okumasını istiyoruz biz.

Devletimizin Üniversitelere bakış açısını nasıl buluyorsunuz?

Yücel Acer; Genel olarak Türkiye'de kurulan üniversitelerde devletin yatırım desteğinin ciddi olduğunu düşünüyorum epey iyi noktada olduğunu düşünüyorum. Niye böyle düşünüyorum şöyle söyleyebilirim ilk başladığımızda üniversitemizin ekonomik imkanları rahatsızlık verici derecede kısıtlıydı yani temel bir takım ihtiyaçları bile bulamıyorduk. Şimdiki geldiğimiz noktada doğrusu benim pek şikayet etmek durumunda olduğumu söyleyemeyecek kadar bir destek var. Bunun somut örnekleri var yalnız benimde dönemimde. Mesela dedik ki biz Anafartalar Kampüsümüzü şehir merkezinde yenileyelim niye, çünkü binalar eski depreme dayanıksız.5 bine yakın öğrencimiz var sağlığı ve güvenliği yok toplam 35 bin m2’lik inşaat tasarladık. İçinde derslikler var, spor salonu var, konferans salonu var, laboratuvar var. Bunu anlattığımızda devletimize, devletimizi ikna edebildik ve bunun tamamının kaynağını aldık ve nerede okulumuz yok Biga’da, Ayvacık’ta okul binamız yok bunları anlattık ve bunların parasını aldık. Burada hastaneyi bitirmemiz gerekiyor dedik ben göreve başladığımdan beri sadece hastane için aldığımız ödenek miktarı 40 milyon TL makine teçhizat hariç. Sadece inşaat için 40 milyon TL, makine teçhizat için de 30 milyon TL verilmiş. Spor imkanlarını geliştirmek için kaynak talep ediyoruz onların bir kısmı gerçekleşiyor bir kısmı 1 yıl sonra gerçekleşiyor. Bu anlamda ben üniversitelere yatırım anlamında devletin verdiği desteğin iyi olduğunu düşünüyorum.

Üniversitenin tanıtımını nasıl yapıyorsunuz?

Yücel Acer; Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’nin kendisine YÖK onayı ile tahsis edilmiş kontenjanları doldurmak gibi bir sorunu yok. Bizim tanıtımdaki maksadımız aslında daha yüksek puan ile öğrenci çekebilmek yani bizim üniversitemizi tanıtarak burayı iyi öğrencilerin tercih ettiği bir üniversite haline getirmek istiyoruz. Bu anlamda iki tür tanıtım yapıyoruz birincisi uluslararası tanıtım. Biz uluslararası tanıtıma çok önem veriyoruz, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’ni daha uluslararası bir üniversite haline getirmek istiyoruz. Daha fazla uluslararası öğrenci olsun bu bizi daha fazla uluslararası düşünen bir üniversite haline getirecek. Ben 2 yıl önce başladığımda 400 yabancı öğrenci vardı, şimdi 950 öğrenci var.2 yılda 2 katından fazla artış gerçekleştirmişiz ama bu kendiliğinden olmadı. Özellikle balkan ülkelerine, başka ülkelere tanıtımlar yapıyoruz. Balkan ülkelerine doğrudan gidip fuarlara katılarak tanıtım yapıyoruz. İçerideki tanıtımlarımızı da daha çok fuarlar vasıtasıyla yapıyoruz. Birde tercihler döneminde bazen ulusal gazetelere ilan veriyoruz. Sosyal medya tanıtımları da yapıyoruz çünkü öğrenciler sosyal medyayı çok dolaşıyorlar, oradan alıyorlar istedikleri bilgileri. Bizim tanıtım videolarımız sosyal medyada da çok dolaşıyor. Bu tür faaliyetlerle tanıtımlarımızı yapmaya çalışıyoruz.

Üniversite ile ilgili olarak hayalleriniz var mı?

Yücel Acer; Ben daha akademik bir üniversite haline getirmek istiyorum, arkadaşlarımızla beraber daha kaliteli bir akademik kurum haline getirmek istiyorum. Daha doğrusu Çanakkale 18 Mart Üniversitesi, Türkiye’de adı duyulduğunda evet çok iyi bir üniversite denilecek bir üniversite noktasına gelsin diye uğraşıyoruz bizim en büyük hayalimiz bu. Tabi bunu benim görev yaptığım 4 yıl içerisinde gerçekleştirmek mümkün değil, ama epey yol aldığımızı söyleyebilirim. Çünkü Türkiye’de akademik sıralamalarda son 2 yılda epey bir basamak ilerledik. Neredeyse 14 basamak birden ilerledik. Bunun ilerde daha iyi olacağını düşünüyorum ben. En büyük hayalim bu aslında benim, ama bazı somut projelerimizde var bizim mesela, enerjisinin tamamını temiz enerjiden kullanan üniversite istedik. Elektrik enerjisini kendi üreten ilk üniversite olsun istedim. Bu yönde yoğun çalışıyoruz ve birçok prosedürünü tamamladık. Geriye bazı noktalar kaldı onları da bakanlıklarla görüşüyoruz. Bu henüz olmadı olmasını çok arzu ettiğim bir proje. İkincisi burada kampüs içerisinde ben teleferik ulaşımın olmasını istiyorum. Bunu iki açıdan istiyorum. Çanakkale turizm açısından çok yüksek potansiyeli olan bir yer ama tamamı faaliyete geçmemiş. Bu kampüsü ziyarete gelen herkes şunu söylüyor örneğin benim odama ziyarete gelen herkes şöyle bir bakıyorlar ‘’Hocam bu herhalde Türkiye’nin manzarası en güzel üniversitesidir’’ diyorlar. Doğru ama teleferik sistemi insanların kampüsün içerisinde tepe noktalarda kafelerde, restoranlarda oturup şehri seyredebileceği, boğazı seyredebileceği bir imkan da yaratacak o yüzden de istiyorum. Bir iş adamı çıkıp bunu yaparsa ki projesini biz hazırladık buda yapılırsa mesela en çok mutluluk duyacağım şeylerden biri olur. Hem Çanakkale adına hem Çanakkale 18 Mart Üniversitesi adına memnun olacağım bir proje olacak bu.

Biliyoruz ki kitap yazıyorsunuz, yeni çıkacak bir kitabınız var mı?

Yücel Acer; Benim şimdiye kadar yazdığım kitaplar kendi uzmanlık alanım ile ilgili, uluslararası hukuk ile ilgili mesela deniz hukuku ile ilgili yayınlanmış bir kitabım var, uluslararası hukukun temel konularına ilişkin yayınlanmış bir kitabım var, mültecilerle ilgili yaptığım bir çalışma vardı onlarla ilgili yayınlanmış bir kitabım var öte yandan uluslararası hukuk içerisinde yine özellikle savaş esnasında işlenen suçları konu alan bir kitap var ama şuan herhangi bir kitap çalışması yapamıyorum. Sadece ara verdiğimin farkındayım yani rektörlük devam ettiği sürece oturup kitap yazamayacağımız kesin. Kafamda yine çalışmalar var tabi devam ettirmek istediğim, inşallah o zamanla mümkün olacak.

Sosyal medya üzerinden öğrencilerin sizden istekleri oluyor mu?

Yücel Acer; Bizim öğrencilerle iletişim kurduğumuz sosyal medya hesaplarımız var. Onları doğrudan ben takip etmiyorum fakat mesajlar bana iletiliyor. Takip eden arkadaşlar, iletmeleri gereken bir husus var ise iletiyorlar. Çok fazla mesaj geliyor tabi her konuya ilişkin. Örneğin geçen kış kar yağdı, hocam lütfen tatil edin diyen vardı, hocam tatil etmeyin diyen de vardı. Spesifik olarak kendisi ile ilgili sorunları olan öğrenciler yazıyorlar. Hani böyle bir şey talep eden öğrenciler oluyor mu? evet oluyor ama sempatik şeyler de oluyor. Mesela geçen çok başarılı bir sporcu öğrencimiz bana mesaj yazmış ‘’Hocam ben olimpiyat aday grubuna seçildim, orada başarılı olursam Türkiye’nin olimpiyat takımında yer alacağım. Bunun için yurt dışında 2 müsabakaya katılmam gerekiyor, müsabakalara katılacağım ama ailem bunu destekleyemeyecek durumda’’ diye. Bu sempatik bir talep, öğrenciyi çağırttım tabi ki dedim. Onun 2 tane yurt dışı müsabakasını destekleyeceğiz. Doğrudan kendi ekonomik durumu ile ilgili talepler de geliyor onlara yardımcı olan burs komisyonumuz var oraya yönlendiriyoruz. Yalnız şöyle bir şey yaşandı, yani hocam bana şunu alın diye mesaj çıkmadı şimdiye kadar ama sanıyorum geçenlerde Antalya Akdeniz Üniversitesi Rektörü’nden öğrenci bir şey talep etmiş rektörde yerine getirmiş. Bu sosyal medyaya yansımış. Bir öğrencimiz de başkalarının ne güzel rektörleri var biz istesek yaparlar mı şeklinde mesaj göndermiş bende bilgisayar istiyorum demiş. Bende tabi dedim buraya çağırdık öğrenciyi. Öğrencimiz sadece espri yaptığını söyledi, bakalım bizim rektörümüz nasıl tepki verecek diye espri yaptım sadece ama ciddiye aldığınız için çok teşekkür ederim dedi ve bir şey istemeden gitti.

Gelecek dönem için burayı tercih edecek öğrencilere son olarak neler söylemek istersiniz?

Yücel Acer; Çanakkale’de bulunan bir üniversite ve Türkiye’nin en güzel şehirlerinden birinde bulunan bir üniversiteyiz öncelikle bunu dikkate alsınlar ve tecrübeli bir üniversiteyiz.25 yılı ve bazı sorunlarını geride bırakmış iyi eğitim ve öğretim yapılabilecek bir üniversiteyiz bunu bilmeleri lazım. Bazı alanlarda Türkiye’de söz sahibi haline gelmiş bir üniversiteyiz. Mesela en büyük astrofizik gözlem evine sahibiz. Türkiye’nin en önde gelen arkeoloji bölümüne sahibiz. Polimer kimyada bazı teknik branşlarda iyi çalışmalar yapılan bölümlere sahip bir üniversiteyiz. Çok güçlü uygulama alanlarımız var yani laboratuvar imkanlarımız, spor imkanlarımız ama birde doğal uygulama alanlarımız var. Tarih hocaları ve öğrencileri için burası doğal bir uygulama alanı. Arkeoloji çalışanlar için doğal bir uygulama alanı. Burada ki bütün kazıların yönetimi bizim arkeoloji bölümümüzde. Türkiye’de sadece 7 üniversitede bulunan siyasal bilgiler fakültesine sahip bir üniversiteyiz. Öte yandan Çanakkale barınma sorunu yaşanmayan, bu kadar güzelliğe rağmen o derecede pahalı olmayan ve öğrenciliği çok keyifli geçirebilecekleri bir şehir. Dolayısıyla çok sebep var, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi’ni seçmek için. Kendi öğrencilerimize de kısaca şunu söyleyeyim öğrencilik hayatı çoğumuzun yaparken içinde bulunurken değerini bilmediğimiz bir süreç. Artık mekanın, imkansızlıkların mazeret olmadığı bir dönem. Öğrencilik hayatı boyunca kendilerini geliştirebildikleri kadar geliştirmelerini ve mezun olduklarında da Türkiye’nin en büyük ihtiyacı iyi yetişmiş insan olmak. Yani bir tarafta işsizlikten bahsediliyor, bir taraftan herkes iyi insan peşinde. Bunlar şirketler olsun, devlet daireleri olsun. Eğer kendilerini bu yönde yetiştirip geliştirirlerse hayatlarının geri kalanında verimli olacaklar, keyifli olacaklar, huzurlu olacaklar. Bu dönemi iyi değerlendirsinler onu bekliyoruz, biz öğrencilerimizden.

 

                                                                                                                                                          

 

Haber Videosu


Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 23 15 2 6 25 47
2 İstanbul Başakşehir 22 14 4 4 20 46
3 Fenerbahçe 22 12 8 2 20 44
4 Beşiktaş 22 11 8 3 20 41
5 Kayserispor 23 10 8 5 6 38
6 Trabzonspor 23 9 9 5 5 36
7 Demir Grup Sivasspor 22 10 4 8 -3 34
8 Göztepe 22 9 6 7 0 33
9 Akhisar Bld. Genç. 23 8 6 9 -3 30
10 Kasımpaşa 23 8 5 10 -4 29
11 Yeni Malatyaspor 22 7 7 8 -4 28
12 Bursaspor 23 7 6 10 -2 27
13 Gençlerbirliği 22 6 7 9 -6 25
14 Antalyaspor 22 6 6 10 -13 24
15 Aytemiz Alanyaspor 23 6 3 14 -10 21
16 Atiker Konyaspor 23 5 6 12 -10 21
17 Osmanlıspor FK 22 5 4 13 -12 19
18 Karabükspor 22 3 3 16 -29 12
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 23 13 5 5 17 44
2 MKE Ankaragücü 24 12 7 5 14 43
3 Ümraniyespor 23 12 5 6 14 41
4 Gazisehir Gaziantep FK 23 10 8 5 21 38
5 İstanbulspor 23 11 5 7 4 38
6 Altınordu 23 10 6 7 7 36
7 Boluspor 23 10 4 9 8 34
8 Vartaş Elazığspor 23 9 7 7 4 34
9 Balıkesirspor 24 10 6 8 4 33
10 Adanaspor 23 9 6 8 -7 33
11 Giresunspor 23 8 7 8 2 31
12 Erzurum BB 23 7 9 7 1 30
13 Samsunspor 24 6 10 8 -8 28
14 Eskişehirspor 23 8 6 9 4 27
15 Adana Demirspor 23 6 6 11 -6 24
16 Denizlispor 23 6 5 12 -9 23
17 Manisaspor 23 7 2 14 -14 14
18 Gaziantepspor 24 1 4 19 -56 4
    Takımlar O G B M Av P
1 Menemen Belediyespor 23 17 2 4 33 53
2 Hatayspor 24 16 4 4 28 52
3 Afjet Afyonspor 23 15 6 2 27 51
4 Sivas Belediyespor 23 13 7 3 20 46
5 İnegölspor 24 13 7 4 10 46
6 Sancaktepe Belediyespor 24 12 8 4 18 44
7 Keçiörengücü 23 13 4 6 30 43
8 Sarıyer 24 11 3 10 6 36
9 Kastamonuspor 23 10 3 10 7 33
10 Tokatspor 23 8 7 8 -6 31
11 Etimesgut Belediyespor 23 8 5 10 -4 29
12 Eyüpspor 23 7 4 12 -12 25
13 Amed Sportif 23 7 6 10 -2 24
14 Bucaspor 23 6 5 12 -11 20
15 Tuzlaspor 24 5 4 15 -19 19
16 Bodrumspor 23 4 6 13 -18 18
17 Kocaeli Birlik Spor 24 2 3 19 -36 6
18 Mersin İdmanyurdu 23 1 0 22 -71 -18
    Takımlar O G B M Av P
1 Gümüşhanespor 23 14 3 6 21 45
2 Altay 23 13 6 4 18 45
3 Hacettepe Spor 23 11 9 3 20 42
4 Sanliurfaspor 23 13 3 7 12 42
5 Sakaryaspor 23 11 8 4 12 41
6 Bugsaşspor 23 11 6 6 13 39
7 Bandırmaspor 23 11 5 7 7 38
8 Kırklarelispor 23 10 5 8 3 35
9 Niğde Belediyespor 23 10 5 8 -3 35
10 Konya Anadolu Selçukspor 23 8 9 6 -1 33
11 Pendikspor 23 7 7 9 -3 28
12 Zonguldak Kömürspor 23 6 7 10 -8 25
13 Fatih Karagümrük 23 7 2 14 -12 23
14 Kahramanmaraşspor 23 5 8 10 -13 23
15 Fethiyespor 23 4 8 11 -16 20
16 Nazilli Belediyespor 23 4 4 14 -20 17
17 Karşıyaka 23 4 9 10 -10 15
18 Silivrispor 23 2 7 14 -20 13
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık