Uyarılarıma kulak asan yok
Reklam

Uyarılarıma kulak asan yok

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü'nden emekli olan Prof. Dr. Doğan Perinçek, deprem ile ilgili uyarılarını dikkate almayan yetkililere sitem etti.

Uyarılarıma kulak asan yok

Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeoloji Bölümü'nden emekli olan Prof. Dr. Doğan Perinçek, deprem ile ilgili uyarılarını dikkate almayan yetkililere sitem etti.

Uyarılarıma kulak asan yok
30 Ağustos 2018 - 13:08

Çan yakınlarında 29 Ağustos 2018 tarihinde meydana gelen 2.8 büyüklükteki depremin ardından sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Prof. Dr. Doğan Perinçek; “Çan yakınlarında saat 3.28 de 2.8 büyüklükte bir deprem yaşadık. Erdek, Biga, Çan, Bayramiç Ezine hattında enerjinin biriktiğini ve en yakın zamanda 6,5 tan büyük bir deprem olabileceğini son 2 senedir dile getiriyorum. Bu uyarımı yaptığım her açıklamamda AFAD ve ilgili gönüllü kuruluşların kısa vadede köylerde doğrudan yurttaşlara eğitim verilmesi gerektiğini uzun vadede ise köy ve kasabalarda depreme dayanıksız binalar için yeniden yapılanma gerektiğini belirtiyorum. İlk uyarımdan bu yana iki sene geçti henüz bu uyarılara kulak asan yok. Maliyeti olmayan doğrudan halka sunulacak eğitim çok can ve mal kurtarabilir. Her toplantıda "evet çok iyi olur yapalım" deniyor, toplantı sonrası sözler unutuluyor. Birileri kalkıp ilgili kuruluşlar adına süslü sözler söylüyor, bu süslü sözlerle görevini yaptığını ve aldığı maaşı hak ettiğini düşünüyor ama ortada ne eğitim var nede dişe dokunur bir tedbir” dedi.

“Biga Çan hattında yer alan faylar Marmara faylarından önce yıkıcı depremi yaratacak”

“Erdek, Biga, Çan, Bayramiç Ezine hattında son 287 yıldır deprem olmuyor. Yedi "7" civarı büyüklükte bir deprem için ortalama bekleme olarak düşünülen 250 yıl sınırını geçtik. Söz konusu hat boyunca çok az sayıda 4 ve 4 ten küçük depremler oluyor fakat bu depremler alandaki faylar üzerinde biriken enerjiyi hiç bir şekilde boşaltmaya yetmiyor, enerji birikimi katlanarak artıyor” diyen Perinçek; “7 den büyük deprem olma olasılığı da artıyor” diyen Perinçek; “Hepimizin bildiği gibi tüm yer-bilimcilerin (jeolog ve jeofizik mühendisleri) ortak görüşü Marmara da yakın zamanda deprem bekliyor. Marmara denizindeki faylarda özellikle son 3 aydır uyku halinde ve enerji biriktirmeye devam ediyor. Doğu Marmara da 1509 yılından beri (509 yıldır) orta ve batı Marmara da yaklaşık 250 yıldır (sırasıyla 264 ve 252 yıl) 7 den büyük deprem olmuyor. Benim kanaatim Biga Çan hattında yer alan faylar Marmara faylarından önce yıkıcı depremi yaratacak. Dikkati çeken bir gözlemim ise şu; 4 den küçük depremler Marmara içinde faylar boyunca deprem yaratıyor, bu deprem noktaları batıda Tekirdağ açıklarına kadar geliyor fakat karaya çıkmadan güneybatı yönünde Marmara adası civarına Biga yönüne yöneliyor. Bu gözlemim beni Erdek, Biga, Çan, Bayramiç Ezine fayları için daha çok endişe sevk ediyor” şeklinde konuştu.

Perinçek sözlerini şu şekilde sürdürdü; “Bütün bunlar olurken İstanbul içinde binaları yenileyeceğiz bahanesiyle birileri rant, kazanç peşinde. Ne zaman dürüst olup halkımızın çıkarları için davranacağız ben şahsen bilemiyorum. Açıkçası gördüklerim beni iyice umutsuz kılıyor. İstanbul da yeniden yapılmak için yıkılmış binalar ve mağdur edilmiş binlerce mağdur aile var. Depreme dayanıklı bina yapalım eylemi cebimizi biraz daha nasıl dolduralım eylemine dönüşmüş durumda. Yazıklar olsun bu kahredici ortamı yaratan yetkililere ve haram parayı kar sanan yapımcılara.”

YORUMLAR

  • 0 Yorum
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Kepez'de şenlik havasında deve güreşleri
Kepez'de şenlik havasında deve güreşleri
Türkiye Kooperatifler Fuarı'na ziyaretçi akını
Türkiye Kooperatifler Fuarı'na ziyaretçi akını