Çanakkale Hedef Gazetesi'nin Güncel Haber Sitesi. Çanakkale Haber

  • Dolar 3.7912
  • Euro 4.6641
  • GR ALTIN 162.06
  • ÇEYREK 264.97

CHP'li Erkek: "Bu Meclis İçi Darbedir!"

CHP Çanakkale Milletvekili ve TBMM Anayasa Komisyonu Üyesi Muharrem Erkek TBMM İçtüzüğü Değişikliği teklifini değerlendirdi. İçtüzüğü Değişikliği teklifinin AK Parti, MHP ortaklığıyla getirildiğini söyledi.

CHP'li Erkek:

 

Konuşmasında  teklifin tamamen  anayasa'ya aykırı olduğunu belirten Milletvekili  Erkek, iktidarın bugüne kadar getirdiği kanun tasarı ve tekliflerin hepsinin geçtiğini, uzlaşma ile olanların ise kısa sürede muhalefetin desteğiyle kabul edildiğini vurgulayarak, getirilen İçtüzük Değişikliğini Meclis içi darbe olarak nitelendirdi. Grup önerileriyle muhalefet partilerinin halkın sorunlarını gündeme getirme hakkı olduğunu ve bunun önemini kaydeden Erkek, bu hakkın sınırlandırılmasının uzlaşmacılığa, çoğulculuğa ve milli egemenliğe aykırı olduğunu belirtti. Meclis TV’nin, Genel Kurul çalıştığı her zaman yayında olması gerektiğini söyleyen Erkek, bunun kısıtlı tutulmasının şeffaflığın ve halkın doğru bilgilendirilmesine engel olduğunu sözlerine ekledi.  Milletvekili Erkek konuşmasının devamında ise şunlar söyledi; “Doksan dört yıl önce 24 Temmuz 1923 tarihinde Lozan'ı imzaladık ve sonra Cumhuriyetimizi kurduk. Lozan görüşmeleri başladığında Çanakkale ve İstanbul boğazları işgal altındaydı, Çanakkale ve İstanbul boğazlarında İngiliz gemileri, İzmir Limanı'nda Fransız savaş gemileri demir atmıştı, kapitülasyonlar devam ediyordu. Böyle bir tabloda Lozan görüşmeleri başlamıştı ve biz Lozan görüşmeleri sonucunda bağımsızlığımızı, özgürlüğümüzü kazandık ve dünyanın yeni, saygın, genç Türkiye Cumhuriyeti'ni kurduk. Bu nedenle Lozan'ı hezimet olarak nitelendirmek en başta ortak tarihimize ve Türkiye Cumhuriyeti'ne bir saygısızlıktır diye düşünüyorum.

 

Sansür basınla birlikte tüm topluma uygulanıyor

 

Ayrıca sansürün kaldırıldığı bir gün olan 24 Temmuzu maalesef kutlayamıyoruz çünkü sansür basınla birlikte bütün topluma yoğun bir şekilde uygulanıyor ve bugün ne trajiktir ki 24 Temmuzda birçok gazeteci, çizer, karikatürist, gazete yöneticisi tutuklu olarak yargılanıyor; işte, Cumhuriyet Gazetesinin gazetecileri, yöneticileri bugün tutuklu olarak hâkim karşısında. Kadri Gürsel mahkeme huzurundaki beyanında "Ben terör örgütü üyesi değilim, yalnızca eleştiren bir gazeteciyim." dedi. Evet, Kadri Gürsel eleştiren bir gazeteci, Kadri Gürsel demokrasiye, hukuka bağlı bir insan ama öyle bir kurgu iddianameyle karşı karşıya kaldı ki uzun aylardır ailesinden, özgürlüğünden mahrum. Gazetecileri hapsedebilirsiniz ama gazetecilerin haberlerini, yazılarını, düşüncelerini kesinlikle hapsedemezsiniz çünkü bu mümkün değil. Türkiye'yi basın özgürlüğünden, halkın haber alma özgürlüğünden ve tüm özgürlüklerden koparmaya devam ediyorsunuz. Bugün duruşmada Kadri Gürsel küçük oğluna sarılamadı, çünkü müsaade edilmedi. Düşünebiliyor musunuz? Bu nasıl bir intikamdır, nasıl bir hesaplaşmadır? Herhâlde, Cumhuriyet değerleriyle ciddi sorunları olanların Cumhuriyet Gazetesiyle de ciddi sorunları var diye düşünmeden geçemiyoruz. Maalesef son dönemde de her gün 1-2 şehit açılarıyla ülkemizin bir köşesine ateş düşüyor, 80 milyonun yüreğine ateş düşüyor. Şehitlerimizi de bir kez daha rahmetle, minnetle anıyoruz; ailelerine ve tüm milletimize baş sağlığı diliyoruz.

Referandum sürecinde millete verdiğiniz sözleri tutun

 

Referandum sürecinde "Anayasa değişikliği kabul edilirse, 'evet' çıkarsa terör bitecek, artık şehitler gelmeyecek." diyenleri de buradan göreve davet ediyoruz. İktidar çoğunluğu olarak, ülkeyi tek başına yöneten bir grup olarak lütfen bu teröre son verin. Referandum sürecinde millete verdiğiniz sözleri, taahhütleri yerine getirin, terörü bitirin ve artık şehitlerimiz gelmesin. Bu sizin temel göreviniz. Bu konuda, Mecliste ve her platformda sizlere her türlü desteği de verdiğimizi asla unutmayın. İşte asıl sorunumuz bu referandum sürecinde başladı. Öyle bir anayasa değişikliğini Yüksek Seçim Kurulunun açıkça yasaya ve hukuka aykırı kararıyla yürürlüğe soktunuz ki o anayasa değişikliğiyle birlikte kuvvetler ayrılığı ve demokrasiyi de yıktınız. Türkiye'de demokratik hukuk devleti maalesef şu anda askıda. Anayasa değişikliğinden sonra, tarafsız olması zorunlu olan Sayın Cumhurbaşkanı, partisinin genel başkanı oldu ve partisinin 316 milletvekili yasama organında ve Darbeyi Araştırma Komisyonunda ve birçok uygulamada gördüğümüz gibi açıkça yasama organının iradesine müdahale ediliyor. HSYK aracılığıyla yargı da ele geçirildi. Kuvvetleri tek elde topladınız. 1921 Anayasası'yla yapılmayan şeyi -biliyorsunuz, 1921 Anayasası'nda tüm yetkiler Mecliste toplanmıştı ve Meclisle birlikte bağımsızlık, özgürlük mücadelesi verilmişti- siz 2017 yılında bir Anayasa değişikliğiyle gerçekleştirdiniz. Mevcut Anayasa'yı çok daha kötü bir duruma getirdiniz. Normlar hiyerarşisinde anayasanın üstte olduğunu biliyoruz, iç tüzükler de anayasaya dayanmak zorundadır, İç Tüzüklerin belirleyicisi de anayasalardır ama öyle bir kötü Anayasa yarattınız ki Türkiye'yi artık bir anayasal hukuk devleti olarak görmek mümkün değil. İşte çağdaş dünyayla da bu nedenle yoğun sorunlar yaşıyoruz ve böyle bir Anayasa'dan da böyle bir İç Tüzük teklifiyle maalesef Meclisin huzuruna geldiniz.

 

Bugüne kadar isteyip de geçiremediğiniz bir kanun oldu mu?


Grup önerisiyle İç Tüzük değişiklik teklifinin İç Tüzük'ün 91'inci maddesi uyarınca temel kanun olarak görüşülmesini talep ediyorsunuz. Neden? Bu İç Tüzük değişiklik teklifiniz iç tüzük hukukunda, mevcut İç Tüzük'ümüzde kapsamlı, sistematik bir değişiklik mi öngörüyor? Hayır. 185 maddelik İç Tüzük'ün 18 maddesinde -ki 2'si yürürlük maddesi- birbiriyle bağlantısı olmayan, bütünlük arz etmeyen değişikliklerle karşı karşıyayız. Neden temel kanun olarak görüşülsün? Milletvekilleri daha az konuşsun diye mi? Güçlü Parlamento, güçlü Meclis güçlü milletvekiliyle mümkündür, konuşan milletvekiliyle mümkündür. Siz torba yasaları temel kanun olarak görüşüyorsunuz, İç Tüzük değişiklik teklifini temel kanun olarak görüşmek istiyorsunuz. Elinizde imkân olsa herhâlde Anayasa değişiklik teklifini de temel kanun olarak görüşecektiniz ama maalesef artık bu da mümkün olamadı.
91'inci madde uyarınca bir teklifin temel kanun olarak görüşülebilmesi için şartlar belli, sizin değişiklik teklifi bu şartları taşımıyor. Yüzlerce, binlerce maddelik temel kanunları otuzar maddelere bölerek ve uzun uzun tartışarak Mecliste görüşmek mümkün. Açıkça Anayasa'ya aykırılık teşkil eden bir İç Tüzük değişiklik teklifini bir de temel kanun olarak görüşmek istemeniz hem İç Tüzük'e hem Anayasa'ya da açıkça aykırılık teşkil ediyor.Sayın Can Genel Kurulun gündemine geçememesinden şikâyet etti. Hep bu şikâyeti dile getiriyorsunuz. Bizde size şunu soruyoruz çok samimi olarak: Bugüne kadar isteyip de geçiremediğiniz bir kanun oldu mu? Binlerce maddeli kanunlar bu Mecliste çok kısa sürede kabul edildi. Daha en son, Sanayi Komisyonundan gelen 102 maddelik, içerisinde meşhur zeytin düzenlemesini de içeren torba yasa, muhalefetin 70 maddede görüşmemesi, konuşmaması sonucunda birkaç günde geçti. Peki, dert ne, dert ne? Milletvekillerinin illerinin sorunlarını bu kürsüde dile getirmeleri, gündem dışı görüşmelerle ve siyasi partilerin grup önerileriyle ülkenin çok önemli sorunlarını bu kürsüye taşıması, tartışması, konuşması, gündem belirlemesi sizi niye rahatsız ediyor? Bunlar, mevcut kanunlarda değişiklik yapan sizin gündeminizden daha az mı önemli? Hayır. Bugün konuşulan konular bile bu Mecliste, aslında bugün Türkiye'nin, toplumun gündeminde olan konular. Türkiye'nin gündeminde, toplumun gündeminde böyle bir İç Tüzük değişikliği ve talebi yok ama siz bunu dayatıp çoğunlukçu anlayışla, dayatmacı anlayışla İç Tüzük'teki çoğulculuğu, uzlaşmacılığı da yok eden, Anayasa'ya aykırı bir teklif getiriyorsunuz.
İç tüzükler sessiz anayasalardır denir. Evet, siz sessizce Meclis içi bir darbe yapmak niyetindesiniz. İşte bugün bu önemli görüşmelerimiz de televizyondan yayınlanmıyor. İç Tüzük görüşmelerinde de tartıştık, birinin çıkıp, iktidar çoğunluğu tarafından, sizin grubunuzdan bir kişinin çıkıp bu kürsüden neden Meclis Genel Kurulu çalıştığı sürece televizyon yayını olmadığının bir gerekçesini anlatmasını çok çok önemsiyoruz. Neden? Bakın, bu İç Tüzük değişiklik teklifi temel kanun olarak görüşülemez çünkü bu, 91'inci maddeye açıkça aykırıdır. Ayrıca bizim yapmamız gereken -belki bu konuda İç Tüzük'te de büyük bir eksiklik var, maddelerde görüşmek mümkün ama- bu İç Tüzük değişiklik teklifinin Anayasa'nın 2'nci maddesinden başlayarak birçok maddesine aykırılık teşkil ettiğini ve demokrasiye, çoğulculuğa, uzlaşmacılığa aykırı olduğunu tartışmamız, konuşmamız gerekir diye düşünüyorum. İşte yürürlüğe soktuğunuz Anayasa değişikliğinde ve yürürlüğe sokmak istediğiniz İç Tüzük değişiklik teklifinde görülüyor ki saray rejimi güçlü bir Parlamento, saygın bir Parlamento, itibarlı bir Parlamento istemiyor, "Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir." yazısı burada yazdığı hâlde egemenliğin önemli bir bölümünü devralıp saray duvarları arasında her şeyin şekillenmesini talep ediyor diye düşünüyoruz.

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 23 15 2 6 25 47
2 İstanbul Başakşehir 22 14 4 4 20 46
3 Fenerbahçe 22 12 8 2 20 44
4 Beşiktaş 22 11 8 3 20 41
5 Kayserispor 23 10 8 5 6 38
6 Trabzonspor 23 9 9 5 5 36
7 Demir Grup Sivasspor 22 10 4 8 -3 34
8 Göztepe 22 9 6 7 0 33
9 Akhisar Bld. Genç. 23 8 6 9 -3 30
10 Kasımpaşa 23 8 5 10 -4 29
11 Yeni Malatyaspor 22 7 7 8 -4 28
12 Bursaspor 23 7 6 10 -2 27
13 Gençlerbirliği 22 6 7 9 -6 25
14 Antalyaspor 22 6 6 10 -13 24
15 Aytemiz Alanyaspor 23 6 3 14 -10 21
16 Atiker Konyaspor 23 5 6 12 -10 21
17 Osmanlıspor FK 22 5 4 13 -12 19
18 Karabükspor 22 3 3 16 -29 12
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Çaykur Rizespor 23 13 5 5 17 44
2 MKE Ankaragücü 24 12 7 5 14 43
3 Ümraniyespor 23 12 5 6 14 41
4 Gazisehir Gaziantep FK 23 10 8 5 21 38
5 İstanbulspor 23 11 5 7 4 38
6 Altınordu 23 10 6 7 7 36
7 Boluspor 23 10 4 9 8 34
8 Vartaş Elazığspor 23 9 7 7 4 34
9 Balıkesirspor 24 10 6 8 4 33
10 Adanaspor 23 9 6 8 -7 33
11 Giresunspor 23 8 7 8 2 31
12 Erzurum BB 23 7 9 7 1 30
13 Samsunspor 24 6 10 8 -8 28
14 Eskişehirspor 23 8 6 9 4 27
15 Adana Demirspor 23 6 6 11 -6 24
16 Denizlispor 23 6 5 12 -9 23
17 Manisaspor 23 7 2 14 -14 14
18 Gaziantepspor 24 1 4 19 -56 4
    Takımlar O G B M Av P
1 Menemen Belediyespor 23 17 2 4 33 53
2 Hatayspor 24 16 4 4 28 52
3 Afjet Afyonspor 23 15 6 2 27 51
4 Sivas Belediyespor 23 13 7 3 20 46
5 İnegölspor 24 13 7 4 10 46
6 Sancaktepe Belediyespor 24 12 8 4 18 44
7 Keçiörengücü 23 13 4 6 30 43
8 Sarıyer 24 11 3 10 6 36
9 Kastamonuspor 23 10 3 10 7 33
10 Tokatspor 23 8 7 8 -6 31
11 Etimesgut Belediyespor 23 8 5 10 -4 29
12 Eyüpspor 23 7 4 12 -12 25
13 Amed Sportif 23 7 6 10 -2 24
14 Bucaspor 23 6 5 12 -11 20
15 Tuzlaspor 24 5 4 15 -19 19
16 Bodrumspor 23 4 6 13 -18 18
17 Kocaeli Birlik Spor 24 2 3 19 -36 6
18 Mersin İdmanyurdu 23 1 0 22 -71 -18
    Takımlar O G B M Av P
1 Gümüşhanespor 23 14 3 6 21 45
2 Altay 23 13 6 4 18 45
3 Hacettepe Spor 23 11 9 3 20 42
4 Sanliurfaspor 23 13 3 7 12 42
5 Sakaryaspor 23 11 8 4 12 41
6 Bugsaşspor 23 11 6 6 13 39
7 Bandırmaspor 23 11 5 7 7 38
8 Kırklarelispor 23 10 5 8 3 35
9 Niğde Belediyespor 23 10 5 8 -3 35
10 Konya Anadolu Selçukspor 23 8 9 6 -1 33
11 Pendikspor 23 7 7 9 -3 28
12 Zonguldak Kömürspor 23 6 7 10 -8 25
13 Fatih Karagümrük 23 7 2 14 -12 23
14 Kahramanmaraşspor 23 5 8 10 -13 23
15 Fethiyespor 23 4 8 11 -16 20
16 Nazilli Belediyespor 23 4 4 14 -20 17
17 Karşıyaka 23 4 9 10 -10 15
18 Silivrispor 23 2 7 14 -20 13
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık