Çanakkale Hedef Gazetesi'nin Güncel Haber Sitesi. Çanakkale Haber

  • Dolar 3.5295
  • Euro 4.1210
  • GR ALTIN 142.39
  • ÇEYREK 233.53

Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan: "Asla muhatap alınmayacaklar"

Hendekler kazıldı, barikatlar kuruldu, bölge halkı evlerini terk etmek zorunda kaldı, arka arkaya şehit haberleri geldi... Diyarbakır'da gelinen son noktayı değerlendiren AK Parti Grup Başkanvekili Turan "Ne terör örgütü ne de güdümündeki yapılar asla muhatap alınmayacaklar." dedi.

Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan:

Diyarbakır'da terör örgütü PKK ile çatışmalar sürerken, bölge yavaş yavaş hendek ve barikatlardan temizlenmeye başladı. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan "Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi bundan böyle ne terör örgütü ne de güdümündeki yapılar asla muhatap alınmayacaklar" sözleriyle ifade etti.

 

-Sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu "Silopi'de operasyon büyük ölçüde tamamlandı, bütün çukurlar kapatıldı barikatlar kaldırıldı" dedi ve yeni bir güvenlik yapılanmasından bahsetti. Bu yeni yapılanmayı açabilir miyiz biraz?

 

Terör örgütü, artık eskisi gibi dağda güvenlik güçlerimizle mücadele edemediği için terörü şehirlere taşıdı. Belirli yerlerde çukurlar kazarak, barikatlar kurdu. Başbakanımızın da ifade ettiği gibi Silopi’deki operasyon büyük oranda sona erdi. Bundan böyle de hükümet yetkililerinin ifade ettiği gibi sokaklardaki çukurlar kapatılıp barikatlar kaldırılıncaya kadar operasyonlar devam edecek. Daha sonra bir güvenlik zafiyeti yaşanmaması için güvenlik ihtiyacı olan yerlerde yeni yapılar oluşturulacak. Terörle mücadele, sırf teröristle mücadeleden ibaret bir şey değildir. Bu bakımdan, terörle mücadelede master planı çerçevesinde rehabilitasyon çalışmalarına da ağırlık vereceğiz.

 

 

-HDP'nin bölgedeki çatışmalara yaklaşımını nasıl değerlendiriyorsunuz? HDP'nin barışçıl bir dilden uzaklaştığı söyleniyor. Oysaki Türkiye'nin partisi olacaklarını söyleyerek yola çıkmışlardı? Ancak gerek Sayın Figen Yüksekdağ'ın gerek Sayın Selahattin Demirtaş'ın açıklamaları PKK'nın yeni yöntemi olan hendek ve barikatları destekliyor. Bu açıklamalar da çatışmanın şiddetinin artmasına katkı sağlıyor mu sizce?

 

Daha evvel hem Meclis’te hem de basına yaptığımız konuşmalarda ifade ettik. HDP’nin önünde iki yol var. Ya bu milletin partisi olacaklar ya da Kandil’in partisi olacaklar. Ne yazık ki HDP gün geçtikçe bu milletin partisi olmadığını eylemleriyle ortaya koyuyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ve 7 Haziran seçimlerinde merkez medya tarafından çiçek çocuk muamelesi gören Selahattin Demirtaş, şimdi kalkıp çukur kazarak barikatların arkasında silah sıkan teröristlerin ellerinden öptüğünü söylüyor. Figen Yüksekdağ, teröristleri sahipleniyor. Hâlbuki Meclis’te görev yapan milletvekilinin temel görevi siyaset yapmak ve sorunlara çözüm üretmektir. Teröre ve şiddete karşı olmaktır. Terör ve siyaset bir arada yürümez. Ya terörü tercih edeceksiniz ya da siyaseti tercih edeceksiniz. Bunun orta yolu yoktur!

 

-Bir de CHP'nin yaklaşımı var. Kılıçdaroğlu'nun hendek kazan PKK'lılara 'arkadaşlar' şeklinde hitap ettiği biliyoruz. Bu açıklamanın tartışması soğumadan bir açıklama da CHP'li vekil Aytuğ Atıcı'dan geldi. Atıcı, "Eğer siz bir çocuğun babasını şehit ederseniz o çocuğun eli yarın bomba tutar" dedi. Bu açıklamalar doğrultusunda CHP'nin konuya yaklaşımını nasıl değerlendiriyorsunuz? Doğru mu yanlış mı? Yanlışsa nasıl olmalı? AK Parti CHP'den bu konuda nasıl bir tavır bekliyor?

 

Sadece CHP’den değil tüm partilerden ortak beklentimiz, terörün ve şiddetin karşısında net olarak yer almalarıdır. CHP, mutlak

AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtlığı üzerinden hareket ediyor. Bu yüzden yeri geldiğinde DHKP-C’lilere yeri geldiğinde PKK’lılara bile sahip çıkabiliyorlar. Esed, Türkiye’ye düşman kesilince Esed’in yanına koşuyorlar. Rusya, Türkiye’nin sınırını ihlâl edince Rus muhibbi kesiliyorlar. Bir milletvekilleri aleni bir şekilde İran’la Türkiye karşı karşıya gelirse İran’ı destekleyeceğini söylüyor. Tutarlı, dürüst bir politikaları yok. Gazi Mustafa Kemal’in kurucusu olduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk partisinin bu duruma gelmesine tabanları ses çıkarmalı artık.

 

-'Bu suça ortak olmayacağız’ başlığıyla bin 128 akademisyen devlete 'katil' diyen bir bildiriye imza attı. Bildiriyi destekleyenler de oldu, şiddetle karşı çıkanlar da. Süreç çerçevesinde Sayın Erdoğan hukuksal bir sürecin başlaması gerektiğini ifade etti. Nitekim akabinde gözaltılar başladı. Bu gelinen noktada bu bildiri, bazı tarafların ifade ettiği gibi demokratik bir hakkın kullanımı mı yoksa alenen teröre destek mi?

 

PKK terör örgütüne tek laf etmeden, Türkiye’yi bölgede katliam yapmakla, uluslararası hukuka aykırı davranmakla suçlayan bir bildirinin nesi demokratik olabilir? Devletin uygulama hataları varsa, bunlar tabii ki eleştirilebilir. Fakat bu bildiride eleştiri sınırları aşılmıştır. Bu akademisyenler, örgütü aklayıp adeta onların diliyle konuşuyorlar ve devleti mahkûm ediyorlar. Akademik ahlâk bu mu? Bu bildiri, Kandil’in söylemlerinin akademik versiyonundan başka bir şey değildir.

 

-Hükümetin hiç olmadığı kadar terörle mücadele konusunda kararlı olduğunu görüyoruz. Yani çözüm süreci bir daha açılmayacakmış gibi görünüyor. PKK'nın geri adım atması durumunda hükümetin tavrı ne olur? Süreç yeniden başlar mı? Yoksa ipler tamamen koptu mu?

 

AK Parti, ülkemizde daha fazla insanımızın ölmemesi için çözüm sürecini başlattı ve geliştirdi.  Bu güzel vatanda bir arada, huzur içinde ülkeyi daha fazla kalkındırmak için başladı çözüm süreci. Adeta bir duaydı, keşke kabul olsaydı. Ama terör örgütü ve unsurları bu süreci yok ettiler. Terör tam anlamıyla ortadan kalkana dek terörle mücadele devam edecektir. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi bundan böyle ne terör örgütü ne de güdümündeki yapılar asla muhatap alınmayacaklar.

 

-Cumhurbaşkanı Erdoğan, Parti Meclisi bildirisindeki ifadeler nedeniyle CHP Genel Sekreteri Tekin hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na "Cumhurbaşkanına hakaret"ten suç duyurusunda bulundu. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?

 

Demokratik sistem içerisinde herhangi bir kimse bir başkasını eleştirme hakkına sahiptir. İfade özgürlüğü ile bu Anayasamızda da güvence altına alınmıştır. Aynı şekilde hakaret konusu da Ceza Kanunumuzda bir suç olarak belirtilmiştir. Ayrıca “Cumhurbaşkanı’na hakaret” de ayrı bir madde olarak yine Ceza Kanunumuzda tanımlanmıştır. Genel Başkanlık makamına kaset operasyonu ile gelen Kılıçdaroğlu, şeref ve namustan en son bahsedecek isimdir. CHP Kurultayında Kemal Kılıçdaroğlu aleni bir şekilde Cumhurbaşkanımıza hakaret etti. Parti Meclisi bildirisinde de bu hakaretler sürdürüldü. Eğer siz devletin en tepe noktasında bulunan, Gençlik Kolları Başkanlığı'ndan bu yana ömrünü seçimle geçirmiş, bu milletin gönlünde yer edinmiş birine sadece Kurultay kazanan biri olarak bu şekilde hakaret ederseniz hukuki olarak bunun bedelini ödersiniz.

 

-Gündemde bir de yeni anayasa var. AK Parti de komisyon üyelerini açıkladı. Cemil Çiçek, Ahmet İyimaya, Abdülhamit Gül AK Parti'nin uzlaşma komisyonunda yer alacak. Partiler komisyona üye vereceklerini açıklamışlardı. Bu desteğin devamında komisyondan net bir karar çıkar mı? Yoksa destek yalnızca göstermelik mi? Çünkü yeni Anayasa ile birlikte Başkanlık sistemi de konuşulacak. Partilerin de Başkanlık sistemine yeşil ışık yakmadığını biliyoruz.

 

2011 seçimlerinden sonra AK Parti, demokratik bir olgunluk göstererek milletvekili sayısına bakılmaksızın her partinin eşit üye vererek Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun kurulmasını sağladı. Komisyon 60 maddenin üzerinde uzlaşma sağladı. Sonrasında Kurucu Genel Başkanımız Sayın Tayyip Erdoğan bir çağrı yaparak bu maddelerin Meclis’ten geçmesini talep etti. Ancak muhalefet partileri bu talebe cevap vermediler. Komisyon geçen kez süre ile bağlı kalmamıştı. Bu kez belli bir süre içerisinde bu çalışmaların sonuçlandırılması gerekiyor. Bu sürenin de süre uzatımı olmaksızın 3 ile 6 ay arasında olması gerektiği kanaatindeyim. Daha evvel ortaya çıkmış bir birikim var. Bu birikim üzerinden hareket ederek belirlenmiş süre içerisinde çalışmalar tamamlanabilir.

Bütün partiler, kuvvetler ayrılığından yana olduklarını söylüyorlar. O halde gelin kuvvetler ayrılığını net şekilde ayıran Başkanlık sistemi üzerinde uzlaşalım diyoruz. Partilerin başka bir sistem önerisi varsa bunu da konuşalım diyoruz. Ama muhalefet partileri bunu da yapmıyorlar.

 

-Başkanlık sistemi halk tarafından çok bilinen bir yönetim şekli değil. Başkanlık sistemi gelirse hangi sorunlar ortadan kalkar? Türkiye'ye getirisi ve götürüsü ne olur?

 

Bir kere şunu en başta belirtmek gerekiyor. Başkanlık sistemini bizler, Kurucu Genel Başkanımız Sayın Erdoğan için ya da AK Parti için istemiyoruz. Parlamenter sistem krizler ve darbeler üretiyor. Bunu defalarca yaşadık. Bakınız, Rahmetli Özal, DYP-SHP Koalisyon Hükümeti ile sorunlar yaşadı. Ahmet Necdet Sezer, ANASOL-M Hükümeti ile sorunlar yaşadı. Bir MGK toplantısında Cumhurbaşkanı’nın Başbakan’a kitapçık fırlatmasından ötürü ülkemiz ekonomik kriz yaşadı.

En son 7 Haziran’da parlamenter sistemin ne tür bir kriz yaşadığını gördük. %41 oyla birinci olmuş bir parti hükümeti kuramadı. Türkiye, erken seçime gitmek zorunda kaldı.

Bugün eğer bir sorun yaşamıyorsak bunun temel nedeni, Cumhurbaşkanı ile Başbakan’ın aynı siyasi kültürden geliyor olmasından kaynaklanıyor. İleride, bu durum değiştiği zaman az evvel bahsettiğimiz türden krizleri tekrar yaşayacağız. Özetle, Başkanlık sistemini kendimiz için değil milletimizin selameti için istiyoruz.

Aslında bu sistem muhalefet için daha büyük şans içeriyor. Muhalefet partileri eğer ittifak içine girerlerse ortak adayla Başkanlık seçimini kazanabilirler.

SERAP BELOVACIKLI/ serapbelovacikli@bugun.com.tr

KAYNAK: bugun.com.tr

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 Beşiktaş 34 23 8 3 43 77
2 Medipol Başakşehir 34 21 10 3 35 73
3 Fenerbahçe 34 18 10 6 28 64
4 Galatasaray 34 20 4 10 25 64
5 Antalyaspor 34 17 7 10 7 58
6 Trabzonspor 34 14 9 11 5 51
7 Akhisar Bld. Genç. 34 14 6 14 4 48
8 Gençlerbirliği 34 12 10 12 -1 46
9 Kasımpaşa 34 12 7 15 -4 43
10 Atiker Konyaspor 34 11 10 13 -5 43
11 Karabükspor 34 12 7 15 -10 43
12 Aytemiz Alanyaspor 34 12 4 18 -11 40
13 Osmanlıspor FK 34 9 11 14 -8 38
14 Kayserispor 34 10 8 16 -11 38
15 Bursaspor 34 11 5 18 -24 38
16 Çaykur Rizespor 34 10 6 18 -9 36
17 Gaziantepspor 34 7 5 22 -35 26
18 Adanaspor 34 6 7 21 -29 25
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Medicana Sivasspor 34 17 11 6 24 62
2 Yeni Malatyaspor 34 18 7 9 7 61
3 Eskişehirspor 34 16 11 7 18 56
4 Boluspor 34 16 6 12 3 54
5 Göztepe 34 15 8 11 4 53
6 Giresunspor 34 15 8 11 6 53
7 Altınordu 34 14 11 9 8 53
8 Ümraniyespor 34 12 12 10 4 48
9 Balıkesirspor 34 10 12 12 8 42
10 Vartaş Elazığspor 34 12 11 11 8 41
11 Denizlispor 34 11 10 13 1 40
12 Manisaspor 34 11 9 14 -6 39
13 Gaziantep BB 34 9 10 15 -9 37
14 Adana Demirspor 34 8 15 11 -4 36
15 Samsunspor 34 9 9 16 -19 36
16 Sanliurfaspor 34 9 9 16 -8 36
17 Bandırmaspor 34 9 8 17 -9 35
18 Mersin İdmanyurdu 34 6 11 17 -36 26
    Takımlar O G B M Av P
1 Gümüşhanespor 26 17 4 5 27 55
2 MKE Ankaragücü 26 17 4 5 23 55
3 Hatayspor 26 13 7 6 13 46
4 Menemen Belediyespor 26 12 9 5 13 45
5 Karşıyaka 26 12 5 9 9 41
6 Niğde Belediyespor 26 11 8 7 8 41
7 Kastamonuspor 26 11 7 8 8 40
8 Sarıyer 26 10 8 8 4 38
9 Eyüpspor 26 11 4 11 -9 37
10 Etimesgut Belediyespor 26 10 6 10 5 36
11 İnegölspor 26 6 14 6 0 32
12 Aydınspor 1923 26 8 7 11 -4 31
13 Tuzlaspor 26 8 6 12 -8 30
14 Bugsaşspor 26 6 11 9 -1 29
15 1461 Trabzon 26 5 13 8 0 28
16 Tokatspor 26 6 10 10 -4 28
17 Kırklarelispor 26 4 9 13 -12 21
18 Kayseri Erciyesspor 26 0 2 24 -72 -1
    Takımlar O G B M Av P
1 İstanbulspor 26 17 3 6 21 54
2 Erzurum BB 26 14 7 5 23 49
3 Amed Sportif 26 14 6 6 13 48
4 Kocaeli Birlik Spor 26 13 6 7 6 45
5 Keçiörengücü 26 12 8 6 11 44
6 Sivas Belediyespor 26 11 9 6 9 42
7 Pendikspor 26 10 6 10 -1 36
8 Nazilli Belediyespor 26 9 8 9 -5 35
9 Bucaspor 26 11 4 11 -6 34
10 Zonguldak Kömürspor 26 8 9 9 2 33
11 Konya Anadolu Selçukspor 26 9 5 12 -9 32
12 Kahramanmaraşspor 26 7 10 9 -5 31
13 Hacettepe Spor 26 7 9 10 1 30
14 Fethiyespor 26 7 8 11 -6 29
15 Anadolu Üsküdar 1908 26 5 11 10 -10 26
16 Fatih Karagümrük 26 6 7 13 -9 25
17 Büyükçekmece Tepecikspor 26 6 5 15 -17 23
18 Ofspor 26 5 5 16 -18 20
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık