Çanakkale Hedef Gazetesi'nin Güncel Haber Sitesi. Çanakkale Haber

  • Dolar 3.9471
  • Euro 4.7119
  • GR ALTIN 163.49
  • ÇEYREK 266.79

Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan: "Asla muhatap alınmayacaklar"

Hendekler kazıldı, barikatlar kuruldu, bölge halkı evlerini terk etmek zorunda kaldı, arka arkaya şehit haberleri geldi... Diyarbakır'da gelinen son noktayı değerlendiren AK Parti Grup Başkanvekili Turan "Ne terör örgütü ne de güdümündeki yapılar asla muhatap alınmayacaklar." dedi.

Ak Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan:

Diyarbakır'da terör örgütü PKK ile çatışmalar sürerken, bölge yavaş yavaş hendek ve barikatlardan temizlenmeye başladı. AK Parti Grup Başkanvekili ve Çanakkale Milletvekili Bülent Turan "Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi bundan böyle ne terör örgütü ne de güdümündeki yapılar asla muhatap alınmayacaklar" sözleriyle ifade etti.

 

-Sayın Başbakan Ahmet Davutoğlu "Silopi'de operasyon büyük ölçüde tamamlandı, bütün çukurlar kapatıldı barikatlar kaldırıldı" dedi ve yeni bir güvenlik yapılanmasından bahsetti. Bu yeni yapılanmayı açabilir miyiz biraz?

 

Terör örgütü, artık eskisi gibi dağda güvenlik güçlerimizle mücadele edemediği için terörü şehirlere taşıdı. Belirli yerlerde çukurlar kazarak, barikatlar kurdu. Başbakanımızın da ifade ettiği gibi Silopi’deki operasyon büyük oranda sona erdi. Bundan böyle de hükümet yetkililerinin ifade ettiği gibi sokaklardaki çukurlar kapatılıp barikatlar kaldırılıncaya kadar operasyonlar devam edecek. Daha sonra bir güvenlik zafiyeti yaşanmaması için güvenlik ihtiyacı olan yerlerde yeni yapılar oluşturulacak. Terörle mücadele, sırf teröristle mücadeleden ibaret bir şey değildir. Bu bakımdan, terörle mücadelede master planı çerçevesinde rehabilitasyon çalışmalarına da ağırlık vereceğiz.

 

 

-HDP'nin bölgedeki çatışmalara yaklaşımını nasıl değerlendiriyorsunuz? HDP'nin barışçıl bir dilden uzaklaştığı söyleniyor. Oysaki Türkiye'nin partisi olacaklarını söyleyerek yola çıkmışlardı? Ancak gerek Sayın Figen Yüksekdağ'ın gerek Sayın Selahattin Demirtaş'ın açıklamaları PKK'nın yeni yöntemi olan hendek ve barikatları destekliyor. Bu açıklamalar da çatışmanın şiddetinin artmasına katkı sağlıyor mu sizce?

 

Daha evvel hem Meclis’te hem de basına yaptığımız konuşmalarda ifade ettik. HDP’nin önünde iki yol var. Ya bu milletin partisi olacaklar ya da Kandil’in partisi olacaklar. Ne yazık ki HDP gün geçtikçe bu milletin partisi olmadığını eylemleriyle ortaya koyuyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde ve 7 Haziran seçimlerinde merkez medya tarafından çiçek çocuk muamelesi gören Selahattin Demirtaş, şimdi kalkıp çukur kazarak barikatların arkasında silah sıkan teröristlerin ellerinden öptüğünü söylüyor. Figen Yüksekdağ, teröristleri sahipleniyor. Hâlbuki Meclis’te görev yapan milletvekilinin temel görevi siyaset yapmak ve sorunlara çözüm üretmektir. Teröre ve şiddete karşı olmaktır. Terör ve siyaset bir arada yürümez. Ya terörü tercih edeceksiniz ya da siyaseti tercih edeceksiniz. Bunun orta yolu yoktur!

 

-Bir de CHP'nin yaklaşımı var. Kılıçdaroğlu'nun hendek kazan PKK'lılara 'arkadaşlar' şeklinde hitap ettiği biliyoruz. Bu açıklamanın tartışması soğumadan bir açıklama da CHP'li vekil Aytuğ Atıcı'dan geldi. Atıcı, "Eğer siz bir çocuğun babasını şehit ederseniz o çocuğun eli yarın bomba tutar" dedi. Bu açıklamalar doğrultusunda CHP'nin konuya yaklaşımını nasıl değerlendiriyorsunuz? Doğru mu yanlış mı? Yanlışsa nasıl olmalı? AK Parti CHP'den bu konuda nasıl bir tavır bekliyor?

 

Sadece CHP’den değil tüm partilerden ortak beklentimiz, terörün ve şiddetin karşısında net olarak yer almalarıdır. CHP, mutlak

AK Parti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan karşıtlığı üzerinden hareket ediyor. Bu yüzden yeri geldiğinde DHKP-C’lilere yeri geldiğinde PKK’lılara bile sahip çıkabiliyorlar. Esed, Türkiye’ye düşman kesilince Esed’in yanına koşuyorlar. Rusya, Türkiye’nin sınırını ihlâl edince Rus muhibbi kesiliyorlar. Bir milletvekilleri aleni bir şekilde İran’la Türkiye karşı karşıya gelirse İran’ı destekleyeceğini söylüyor. Tutarlı, dürüst bir politikaları yok. Gazi Mustafa Kemal’in kurucusu olduğu Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk partisinin bu duruma gelmesine tabanları ses çıkarmalı artık.

 

-'Bu suça ortak olmayacağız’ başlığıyla bin 128 akademisyen devlete 'katil' diyen bir bildiriye imza attı. Bildiriyi destekleyenler de oldu, şiddetle karşı çıkanlar da. Süreç çerçevesinde Sayın Erdoğan hukuksal bir sürecin başlaması gerektiğini ifade etti. Nitekim akabinde gözaltılar başladı. Bu gelinen noktada bu bildiri, bazı tarafların ifade ettiği gibi demokratik bir hakkın kullanımı mı yoksa alenen teröre destek mi?

 

PKK terör örgütüne tek laf etmeden, Türkiye’yi bölgede katliam yapmakla, uluslararası hukuka aykırı davranmakla suçlayan bir bildirinin nesi demokratik olabilir? Devletin uygulama hataları varsa, bunlar tabii ki eleştirilebilir. Fakat bu bildiride eleştiri sınırları aşılmıştır. Bu akademisyenler, örgütü aklayıp adeta onların diliyle konuşuyorlar ve devleti mahkûm ediyorlar. Akademik ahlâk bu mu? Bu bildiri, Kandil’in söylemlerinin akademik versiyonundan başka bir şey değildir.

 

-Hükümetin hiç olmadığı kadar terörle mücadele konusunda kararlı olduğunu görüyoruz. Yani çözüm süreci bir daha açılmayacakmış gibi görünüyor. PKK'nın geri adım atması durumunda hükümetin tavrı ne olur? Süreç yeniden başlar mı? Yoksa ipler tamamen koptu mu?

 

AK Parti, ülkemizde daha fazla insanımızın ölmemesi için çözüm sürecini başlattı ve geliştirdi.  Bu güzel vatanda bir arada, huzur içinde ülkeyi daha fazla kalkındırmak için başladı çözüm süreci. Adeta bir duaydı, keşke kabul olsaydı. Ama terör örgütü ve unsurları bu süreci yok ettiler. Terör tam anlamıyla ortadan kalkana dek terörle mücadele devam edecektir. Cumhurbaşkanımızın da dediği gibi bundan böyle ne terör örgütü ne de güdümündeki yapılar asla muhatap alınmayacaklar.

 

-Cumhurbaşkanı Erdoğan, Parti Meclisi bildirisindeki ifadeler nedeniyle CHP Genel Sekreteri Tekin hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı'na "Cumhurbaşkanına hakaret"ten suç duyurusunda bulundu. Bununla ilgili neler söyleyeceksiniz?

 

Demokratik sistem içerisinde herhangi bir kimse bir başkasını eleştirme hakkına sahiptir. İfade özgürlüğü ile bu Anayasamızda da güvence altına alınmıştır. Aynı şekilde hakaret konusu da Ceza Kanunumuzda bir suç olarak belirtilmiştir. Ayrıca “Cumhurbaşkanı’na hakaret” de ayrı bir madde olarak yine Ceza Kanunumuzda tanımlanmıştır. Genel Başkanlık makamına kaset operasyonu ile gelen Kılıçdaroğlu, şeref ve namustan en son bahsedecek isimdir. CHP Kurultayında Kemal Kılıçdaroğlu aleni bir şekilde Cumhurbaşkanımıza hakaret etti. Parti Meclisi bildirisinde de bu hakaretler sürdürüldü. Eğer siz devletin en tepe noktasında bulunan, Gençlik Kolları Başkanlığı'ndan bu yana ömrünü seçimle geçirmiş, bu milletin gönlünde yer edinmiş birine sadece Kurultay kazanan biri olarak bu şekilde hakaret ederseniz hukuki olarak bunun bedelini ödersiniz.

 

-Gündemde bir de yeni anayasa var. AK Parti de komisyon üyelerini açıkladı. Cemil Çiçek, Ahmet İyimaya, Abdülhamit Gül AK Parti'nin uzlaşma komisyonunda yer alacak. Partiler komisyona üye vereceklerini açıklamışlardı. Bu desteğin devamında komisyondan net bir karar çıkar mı? Yoksa destek yalnızca göstermelik mi? Çünkü yeni Anayasa ile birlikte Başkanlık sistemi de konuşulacak. Partilerin de Başkanlık sistemine yeşil ışık yakmadığını biliyoruz.

 

2011 seçimlerinden sonra AK Parti, demokratik bir olgunluk göstererek milletvekili sayısına bakılmaksızın her partinin eşit üye vererek Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun kurulmasını sağladı. Komisyon 60 maddenin üzerinde uzlaşma sağladı. Sonrasında Kurucu Genel Başkanımız Sayın Tayyip Erdoğan bir çağrı yaparak bu maddelerin Meclis’ten geçmesini talep etti. Ancak muhalefet partileri bu talebe cevap vermediler. Komisyon geçen kez süre ile bağlı kalmamıştı. Bu kez belli bir süre içerisinde bu çalışmaların sonuçlandırılması gerekiyor. Bu sürenin de süre uzatımı olmaksızın 3 ile 6 ay arasında olması gerektiği kanaatindeyim. Daha evvel ortaya çıkmış bir birikim var. Bu birikim üzerinden hareket ederek belirlenmiş süre içerisinde çalışmalar tamamlanabilir.

Bütün partiler, kuvvetler ayrılığından yana olduklarını söylüyorlar. O halde gelin kuvvetler ayrılığını net şekilde ayıran Başkanlık sistemi üzerinde uzlaşalım diyoruz. Partilerin başka bir sistem önerisi varsa bunu da konuşalım diyoruz. Ama muhalefet partileri bunu da yapmıyorlar.

 

-Başkanlık sistemi halk tarafından çok bilinen bir yönetim şekli değil. Başkanlık sistemi gelirse hangi sorunlar ortadan kalkar? Türkiye'ye getirisi ve götürüsü ne olur?

 

Bir kere şunu en başta belirtmek gerekiyor. Başkanlık sistemini bizler, Kurucu Genel Başkanımız Sayın Erdoğan için ya da AK Parti için istemiyoruz. Parlamenter sistem krizler ve darbeler üretiyor. Bunu defalarca yaşadık. Bakınız, Rahmetli Özal, DYP-SHP Koalisyon Hükümeti ile sorunlar yaşadı. Ahmet Necdet Sezer, ANASOL-M Hükümeti ile sorunlar yaşadı. Bir MGK toplantısında Cumhurbaşkanı’nın Başbakan’a kitapçık fırlatmasından ötürü ülkemiz ekonomik kriz yaşadı.

En son 7 Haziran’da parlamenter sistemin ne tür bir kriz yaşadığını gördük. %41 oyla birinci olmuş bir parti hükümeti kuramadı. Türkiye, erken seçime gitmek zorunda kaldı.

Bugün eğer bir sorun yaşamıyorsak bunun temel nedeni, Cumhurbaşkanı ile Başbakan’ın aynı siyasi kültürden geliyor olmasından kaynaklanıyor. İleride, bu durum değiştiği zaman az evvel bahsettiğimiz türden krizleri tekrar yaşayacağız. Özetle, Başkanlık sistemini kendimiz için değil milletimizin selameti için istiyoruz.

Aslında bu sistem muhalefet için daha büyük şans içeriyor. Muhalefet partileri eğer ittifak içine girerlerse ortak adayla Başkanlık seçimini kazanabilirler.

SERAP BELOVACIKLI/ serapbelovacikli@bugun.com.tr

KAYNAK: bugun.com.tr

Beğendim 0 Muhteşem 0 Haha 0 İnanılmaz 0 Üzgün 0 Kızgın 0

HABERE YORUM YAZIN

Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.


yükleniyor
ANKET

Yeni İnternet Sitemizi Beğendiniz mi?

  • S.Lig
  • 1.Lig
  • 2.Lig Kırmızı
  • 2.Lig Beyaz
    Takımlar O G B M Av P
1 Galatasaray 12 8 2 2 13 26
2 Medipol Başakşehir 12 8 2 2 9 26
3 Beşiktaş 12 6 4 2 7 22
4 Kayserispor 12 6 4 2 5 22
5 Fenerbahçe 12 5 5 2 8 20
6 Demir Grup Sivasspor 12 6 1 5 -1 19
7 Bursaspor 12 5 3 4 7 18
8 Göztepe 12 5 3 4 1 18
9 Akhisar Bld. Genç. 12 5 3 4 -1 18
10 Aytemiz Alanyaspor 12 5 2 5 3 17
11 Trabzonspor 12 4 4 4 -3 16
12 Kasımpaşa 12 4 3 5 -1 15
13 Yeni Malatyaspor 12 4 2 6 -4 14
14 Antalyaspor 12 3 4 5 -7 13
15 Atiker Konyaspor 12 3 2 7 -4 11
16 Osmanlıspor FK 13 3 2 8 -7 11
17 Karabükspor 12 2 2 8 -9 8
18 Gençlerbirliği 13 2 2 9 -16 8
Şampiyonlar Ligi
UEFA
Alt Lig
    Takımlar O G B M Av P
1 Ümraniyespor 12 7 4 1 10 25
2 MKE Ankaragücü 12 7 3 2 8 24
3 Giresunspor 12 6 5 1 9 23
4 Çaykur Rizespor 12 6 3 3 6 21
5 Vartaş Elazığspor 12 5 3 4 3 18
6 Adanaspor 12 5 3 4 -4 18
7 İstanbulspor 12 5 2 5 1 17
8 Altınordu 12 4 4 4 3 16
9 Gazisehir Gaziantep FK 12 3 6 3 4 15
10 Balıkesirspor 12 5 3 4 3 15
11 Adana Demirspor 13 4 3 6 -2 15
12 Boluspor 12 4 2 6 0 14
13 Samsunspor 12 3 5 4 -1 14
14 Erzurum BB 12 3 4 5 -4 13
15 Eskişehirspor 12 3 5 4 -3 11
16 Denizlispor 12 3 2 7 -8 11
17 Manisaspor 13 5 1 7 -4 7
18 Gaziantepspor 12 1 2 9 -21 2
    Takımlar O G B M Av P
1 Hatayspor 13 10 1 2 15 31
2 Afjet Afyonspor 13 9 3 1 13 30
3 Keçiörengücü 13 9 2 2 26 29
4 Menemen Belediyespor 13 9 2 2 19 29
5 Sivas Belediyespor 13 8 4 1 13 28
6 İnegölspor 13 6 4 3 2 22
7 Sancaktepe Belediyespor 13 5 5 3 6 20
8 Tokatspor 13 5 5 3 -3 20
9 Kastamonuspor 13 6 1 6 3 19
10 Sarıyer 13 5 3 5 0 18
11 Amed Sportif 12 4 4 4 6 16
12 Bodrumspor 13 3 4 6 -6 13
13 Bucaspor 13 3 4 6 -1 10
14 Etimesgut Belediyespor 12 2 4 6 -7 10
15 Eyüpspor 13 2 3 8 -12 9
16 Tuzlaspor 13 2 1 10 -14 7
17 Kocaeli Birlik Spor 13 1 2 10 -19 2
18 Mersin İdmanyurdu 13 1 0 12 -41 0
    Takımlar O G B M Av P
1 Gümüşhanespor 13 8 3 2 16 27
2 Altay 13 8 3 2 11 27
3 Bandırmaspor 13 8 1 4 7 25
4 Sanliurfaspor 13 7 3 3 8 24
5 Kırklarelispor 13 7 3 3 5 24
6 Sakaryaspor 13 6 5 2 8 23
7 Niğde Belediyespor 13 6 4 3 4 22
8 Bugsaşspor 13 6 3 4 4 21
9 Hacettepe Spor 13 5 5 3 6 20
10 Zonguldak Kömürspor 13 5 4 4 -2 19
11 Konya Anadolu Selçukspor 13 4 4 5 -2 16
12 Pendikspor 13 3 5 5 -2 14
13 Fatih Karagümrük 13 4 2 7 -3 14
14 Fethiyespor 13 2 4 7 -10 10
15 Nazilli Belediyespor 13 2 3 8 -14 9
16 Kahramanmaraşspor 13 1 4 8 -14 7
17 Silivrispor 13 1 3 9 -14 6
18 Karşıyaka 13 2 5 6 -8 5
NAMAZ VAKİTLERİ
yukarı çık